"Имам ангажимент". Гешев си тръгна насред заседанието на ВСС. Кадровиците продължават без него

С 13 гласа "за" и 7 "против" членовете на Висшия съдебен съвет взеха решение процедурата за отстраняването на Гешев да продължи без негово участие

От: BG VOICE 05:38 | 12 юни 2023 г.

Поради служебни ангажименти в Европейския парламент главният прокурор си тръгна от заседанието на Пленума на ВСС, в което се обсъжда предсрочното му освобождаване.

С 13 гласа "за" и 7 "против" обаче членовете на Висшия съдебен съвет взеха решение процедурата за отстраняването на Гешев да продължи без негово участие. Главният прокурор напусна заседанието преди около час, след като заяви, че трябва да пътува за Страсбург за участие в заседание на комисия към Европейския парламент.

С него си тръгна и упълномощеният от него адвокат Радостина Томова. Членовете на съвета посочиха, че няма пречка тя да остане в заседанието, за да защитава позицията на Гешев, но тя обясни, че не може да не се съобрази с искането на клиента си, и също си тръгна от заседанието.

Самото напускане на заседанието от страна на главния прокурор също премина в дебати като преди това да стане факт Атанаска Дишева от ВСС предложи Гешев да промени часа на полета си, но той обясни, че смяната на полет не се прави в последния момент и напомни, че още на предишното заседание ги е предупредил, че има ангажимент.

Министърът на правосъдието Атанас Славов също коментира, че Гешев е заявил своето присъствие в днешното заседание и това може да се види в стенограмите от предишното заседание.

Славов уточни, че според него тръгването на главния прокурор от днешното заседание е опит за бавене на процедурата. Той напомни, че главният прокурор може да изпрати и свой заместник.

"Заявих, че ще участвам и участвам докато мога да участвам. Преценката ми защо трябва да съм в ЕП ще я разберете утре. Имам причини, поканен съм, знам какво ще кажа и вие ще чуете. Субективното ми усещане е, че гоните някакъв срок или график", отговори му Гешев и добави, че настоява докато го няма да бъде изслушан и вторият му брифинг, който той направи след 15 май, защото той засяга и настоящото производство.

В крайна сметка главният прокурор Иван Гешев и процесуалният му представител адвокат Радостина Томова си тръгнаха от заседанието на ВСС, а магистратите започнаха дебат дали заседанието трябва да се прекрати или трябва да продължи без участието на Гешев и неговия адвокат. 

В крайна сметка заседанието бе прекъснато, но само за обедна почивка.

Преди това ВСС отхвърли след дебат исканията на Иван Гешев за назначаване на две експертизи. Първата беше за социологическо изследване, което да покаже има ли промяна в общественото доверие към прокуратурата след 15 май и изразът „политически боклук”. Втората експертиза, поискана от Иван Гешев, беше за етимологичен анализ на словосъчетанието. 

Поредното заседание на ВСС в опит за предсрочно прекратяване мандата на главния прокурор започна с процедурни хватки. Няколко часа кадровиците се караха дали може да започне дискусията по същество „за” и „против” предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор. 

На заседанието беше изслушана заместничката му Даниела Машева. Тя разказа на кадровиците, че на 15 май малко преди пресконференцията, на която Гешев скъса публично оставката си, той е събрал заместниците си в кабинета си, а лицето му тогава изразявало обида и раздразнение. Машева каза, че рядко го е виждала ядосан и уточни, че си е помислила, че действително би могъл да подаде оставка.

След 14-часов маратон в четвъртък, в понеделник сутринта кадровиците възобновиха заседанието по предсрочното прекратяване мандата на главния прокурор.

„Ще бъдат обсъдени нови доказателствени искания на г-н Гешев,  от членовете на Висшия съдебен съвет зависи дали те ще бъдат допуснати, или не”, заяви правосъдният министър Атанас Славов.

„Аз вярвам, че не само ние магистратите, членовете на Висшия съдебен съвет, но и българските граждани, ако сега се наведе, повече няма да може да се изправи”, заяви Иван Гешев на влизане в заседанието.

Дали доказателствата, които главният прокурор ще поиска да бъдат включени в обсъждането, са опит за изкуствено удължаване на процедурата, правосъдният министър не се нае да прогнозира.

„Важното е, че членовете на Висшия съдебен съвет да действат оперативно и да вземат съответните решения. От мен зависи процедурата да върви”, заяви министър Славов.

„Вярвам в колегите си, в съдебната власт, в членовете на Висшия съдебен съвет, че няма да влязат в политическия график - графикът на Делян Пеевски и Бойко Борисов”, заяви Гешев.

Две експертизи поиска главният прокурор. Първата - социологическо изследване, което да докаже дали и каква промяна в общественото доверие към прокуратурата има след 15 май и репликата му „политически боклук”.

„Няма никаква друга обективна форма това да се установи. Всичко друго е субективно усещане на някои от членовете на ВСС”, каза Гешев.

Етимологичен анализ ще установи доколко словосъчетанието „политически боклук" е обидно, мотивира искането си Иван Гешев.

„Дали това е метафора, експресивен език. Оттук - нататък ние можем са си правим извода дали въобще може да се засегне нещо обективно”, каза Гешев. 

И днес заседанието на Висшия съдебен съвет започна с протест под прозорците на кадровиците.

„Изразът „политически боклук" е абсолютно нищо на фона на жестоките престъпления и укрити престъпления, които е извършил Иван Гешев заедно с негови помощници”, каза Петър Кърджилов.