Летящият персонал на американските авиокомпании по-често е засегнат от някои видове рак - на тироидната жлеза, на кожата, на гърдата, в сравнение с общото население на САЩ, сочат резултатите от ново изследване. По-голямата честота на раковите заболявания може да е свързана с годините, прекарани на борда на самолети.

Според учени от Харвардския университет малко повече от 15 на сто от участвалите в изследването 5,366 служители от летящия персонал вече са били диагностицирани с ракови заболявания. Като взели под внимание възрастта, учените констатирали, че сред членовете на екипажа е налице по-голяма честота на някои видове рак, включително рак на гърдата - 3.4 процента, при 2.3 процента за общото население; рак на шийката на матката - 1 процент, при 0.7 процента за общото население; рак на стомашно-чревния тракт - 0.47 процента, при 0.27 процента за общото население; рак на тироидната жлеза - 0.67 процента, при 0.56 процента за общото население.

Изследването открива връзка между всяко 5-годишно увеличаване на работата на стюардеса на борда на самолет и различен от меланом рак на кожата. За сметка на това продължителността на работата на борда на самолет изглежда не е свързана с рака на гърдата, на тироидната жлеза и с меланома, но е свързана с увеличен риск от рак на гърдата за жените, които нямат деца или са родили 3 или повече деца.

В същото време учени от Кралския университет в Белфаст дадоха надежда, че ракът може и да се избегне, ако се консумира редовно здравословна доза алкохол. Те откриха, че хората, които пият не повече от една стандартна дажба алкохол на ден (десет грама чист алкохол), са по-малко заплашени да развият злокачествени заболявания от онези, които я превишават. При това всяка излишна доза твърд алкохол увеличава риска от получаване на някои видове рак. Учените са анализирали данните от изследванията на 99 654 души, участващи в продължително проучване за причините за рак на простата, на белите дробове, на дебелото черво и на яйчниците. Те са следили състоянието на изследваните в продължение на средно 8.9 години. Употребата на алкохол е била измервана с помощта на въпросник, попълван от доброволците от 1998 до 2000 г.

За цялото време на изследването са регистрирани 12,763 случая на първичен рак и 9,559 смъртни случая. Зависимостта между смъртността и количеството изпит алкохол представя крива във формата на буквата джей, тоест хората, които са употребявали не повече и не по-малко от една стандартна доза алкохол на ден, са били най-малко заплашени да умрат от рак или сърдечно-съдово заболяване. От друга страна, ако се разглежда само ракът, вероятността хората да се разболеят от него расте с всяка изпита чаша. По думите на учените в изследването им са участвали само по-възрастни хора, а в анализа не са отчетени социално-икономическите фактори, което ограничава неговата приложимост.