снимка: Wikipedia

Легендарният кораб-музей "Радецки" вече е готов да плава самостоятелно по вода. В продължение на месец и половина той бе на доковете в русенската корабостроителница, където бе подложен на сериозен ремонт. "Радецки" не е бил поправян от 2005 г. и затова се е наложило да се извършат над 200 ремонтни дейности, заложени в ремонтната ведомост. По време на работата са били установени още 60 дребни проблема, които също вече са отстранени.

Специалистите са ремонтирали корпуса, ходовата част, монтирали са съвременни противопожарни предупредителни системи, както и системи за предупреждение при наводнение в трюма. Това се изисква от Българския корабен регистър, тъй като "Радецки" ще вози и пътници. Капацитетът му е около 100 души на борда. Най-сложната част от ремонта е била да се направи така, че корабът да стане абсолютно мобилен и да се движи сам без помощта на влекачи и тласкачи. "Това беше голямо предизвикателство от техническа гледна точка, тъй като корабът не се задвижва като модерните - с винтове, а с работни колела.

Това е система, която отдавна вече не се използва - все пак става дума за антика", обясни Цветан Върбанов, директор производство в русенската корабостроителница. Средствата, отпуснати за поправките, не са стигнали за по-сериозна реконструкция, въпреки че изпълнителите са снижили няколко пъти цените от патриотични подбуди. По думите на капитана на "Радецки" Божин Божинов трябва да се помисли за нова реплика на легендарния кораб, който да може да

плава спокойно по европейските водни пътища

Както е известно, настоящето копие на "Радецки" не е оригиналът, на който се е качил революционерът Христо Ботев, а влекач от 60-те години, направен по чертежите на стария съд. В началото на седмицата "Радецки" отплава от Русе обратно за Козлодуй, където ще участва в Ботевите празници.

Построили го заради ясновидец

3_343Австрийското параходно дружество "Лойд", съществувало през XIX век,  построява кораба "Радецки", от който Ботевата чета слиза на българския бряг, с пари на пътували до силистренското село Срацимир поклонници. Те са привлечени през 1861 г. от смятания за ясновидец и лечител духовник Ангелуш, лекувал с вода от извор край селото. Любопитното сведение за "Радецки" е публикувано от Никола Маринополски в излезлия през 1899 г. "Силистренски алманах". Тъй като много от поклонниците пътуват с корабите на "Лойд", според Маринополски по-късно това ражда "предание, че от парите на тези поклонници австрийското дружество построило парахода "Радецки", който от провидението бе предназначен да стане за българите исторически".