сн. „Антинобел“

Полицията в тайландската столица Банкок беше почетена на тазгодишните Антинобелови награди в категорията „Икономика" заради предложението да се дават допълнително пари на служителите на реда, които отказват да вземат подкупи.

Иновативният подход се доближава по абстрактност до миналогодишния победител в лицето на италианските власти, които през 2014 г. спечелиха с идеята всяка страна от ЕС да включи в официалните си отчети размера на приходите от проституция, продажба на наркотици, контрабанда и други нелегални дейности.

Наградите за гениите, посветили живота си на странни научни изследвания, бяха връчени по традиция в Университета в Харвард. Сред победителите за 2015 г. се нареди още учен, оценяващ най-болезненото ужилване от пчели. Майкъл Смит от Университета Корнел отнесе наградата в областта на физиологията и ентомологията след серия от неприятни опити с жилото в продължение на 38 дни и извода, че най-болезнени при ужилване са пенисът, горната устна и носът.

Средната скорост на уриниране при животните обра овациите в раздел „Химия". Изследователите от Техническия университет в Джорджия спечелиха приза след откритието, че бозайниците се облекчават за около 21 секунди, формулирано като закон за уринирането.

Британските учени също заслужиха мястото си сред отличените. Екип от медици получи признание за диагностициране на заболявания, и по-конкретно за възможността да се разпознае остър апандисит по болката и дискомфорта, изпитвани от човек по време на пътуване в кола по неравен път.

Другите големи печеливши в областта на медицината станаха международен екип от специалисти, експериментирали с биохимичните ползи от страстното целуване и други междуличностни взаимодействия.

Математиците Елизабет Оберзаухер и Карл Грамер от Виенския университет обраха лаврите за старанията си да докажат математическия модел, по който мароканският султан Мулай Исмаил, известен още като Кръвожадния, е успял да направи 888 деца за 30 години.

Чилийският изследовател Бруно Гроси и колегите му спечелиха наградата за биология заради наблюденията си върху изкуствените опашки на пилетата, които добиват походката на динозаври.

В раздел „Химия" приза заслужиха експертите от Калифорнийския университет в Ървин, които успяха да върнат в сурово състояние сварен яйчен белтък.

Премията за литература беше присъдена на междуметието „a?" (от англ. huh?), чиито аналози присъстват във всички езици по света.