Над 50 каменни гробни камери разкри екипът на проф. Николай Овчаров само за последния месец от разкопките в Южния квартал на Перперикон. Гробовете са от всички страни на най-голямата раннохристиянска базилика, която се е намирала там, и са буквално един върху друг. Става дума за погребения на мъже, жени и деца - граждани на средновековния Перперикон, обясни за „Монитор" топархеологът, добавяйки, че се очаква в своеобразния Град на мъртвите да има още стотици гробове.

През миналата година проф. Овчаров и хората му намериха в Южния квартал на Перперикон най-големия раннохристиянски храм в Родопите - трикорабна базилика с обширен двор (атриум), построена е през втората половина на V век, дълга 34 метра и широка 14 м. Абсолютно сигурно е, че още тогава е била епископски храм, категоричен е Овчаров. За това говорят синтронът, както и постаментът на амвона, от който епископите на Перперикон са изнасяли своите проповеди към новопокръстените тракийски езичници.

През IX век църквата е превърната в еднокорабна базилика. Въпреки това нейната дължина пак остава около 22 метра и със сигурност е изпълнявала функциите на епископска катедрала. Именно тогава, през Х-ХІV в., край култовата сграда се появява обширен некропол. Повечето от гробовете представляват камери, напомнящи саркофази, тъй като са добре оформени от каменни плочи.

В откритите през 2016 г. 34 гроба археолозите са се натъкнали на бронзови, сребърни и позлатени накити - наушници, обеци, гривни, апликации. Някои от погребалните съоръжения имат надгробни плочи с кръстове и надписи на гръцки език.

При продължилите проучвания през сегашния археологически сезон се е оказало, че некрополът е с огромни размери и спокойно може да бъде наречен Град на мъртвите.

Тази интензивност на некропола край базиликата позволява да се хвърли светлина върху броя на населението на Перперикон през ХІІ-ХІV в., сигурен е проф. Овчаров. „Ще припомня, че край разкритите досега две средновековни църкви в Акропола и Северния квартал също има некрополи със стотици гробове. Като към това се прибавят наличните исторически сведения, че тогава Перперикон е бил голям и богат град с епископска катедрала, може да се заключи, че той е имал население от хиляди жители", смята той.