След години на обещания между Вашингтон и страните от Източна Европа, за които все още са нужни визи, доколко реално е новите развития по темата да доведат до реален резултат?

Още преди 5 години американският президент Барак Обама обеща на полския си колега, че падането на визите ще е приоритет за него. Но и до днес няма решение на проблема, въпреки че поляците имат конгресмени и сенатори от полски произход. „През тези години винаги съм се питала как така Полша при всички тези демонстриращи обвързаности със САЩ не успя да постигне напредък, по-голям от този на България", коментира посланикът ни във Вашингтон Елена Поптодорова.

Надеждата на България винаги е била, че като част от Европейския съюз свободното пътуване ще се реши общо за четирите страни в съюза, за които Вашингтон все още иска визи. Елена Поптодорова разказва как е правила опити за съвместен натиск върху институциите в САЩ заедно с другите държави, но те са дали ясен знак, че предпочитат да действат сами.

Дори и да бъде приет законопроектът, България пак може да не успее да се класира заради високия отказ на визи в посолството в София, който е над 15%. „Това усилие е двупосочна улица. Разговаряла съм с колегите си в Държавния департамент и посолството в София и съм напомнила, апелирала съм към тях да се положат усилия от двете страни."

По-големият проблем засега обаче е дали тези законопроекти в двете камари на Конгреса могат да стигнат до гласуване. В момента пред законодателите има редица неотложни за решаване въпроси - от търговски споразумения до ситуацията в Украйна, Сирия и Иран и предстоящите президентски избори. Кампанията вече набира сила, а много от кандидатите за Белия дом са конгресмени. „Не ми се вижда вероятно конюнктурната динамика в момента да отведе точно този законопроект на предно място в дневния ред на двете камари", казва Поптодорова. Това признават и вносителите, но все пак се надяват, че ще успеят да го придвижат до края на годината.