Ново проучване разкри рекорден скок в броя на имигрантите, напуснали Канада между 2016 г. и 2019 г. Данните подчертават необходимостта правителството да даде приоритет на задържането на новодошлите като средство за подобряване на икономиката на страната. 

Докладът, изготвен от Института за канадско гражданство (ICC) и Конферентния съвет на Канада, установява, че последващата миграция на имигранти се е увеличавала бавно от десетилетия, но внезапно е отбелязала скок през 2017 г. и 2019 г. – най-новият период от налични данни. Докладът също така установява, че рискът от последваща миграция е особено висок между четвъртата и седмата година след пристигането в Канада. 

Според проучването

средно 0.9 процента от хората,

които са получили постоянно пребиваване през или след 1982 г., напускат Канада всяка година.

Въпреки това през 2019 г. този процент се е повишил до 1.18 процента, отбелязвайки 31 процента увеличение в сравнение със средния. През 2017 г., когато процентът на обратна миграция нарасна с 43 процента, достигайки 1.15 процента от 0.8 процента през 2016 г. 

Приблизително 67,000 души са напуснали Канада през 2019 г. и близо 60,000 през 2017 г. Докладът подчертава потенциалните последици от това, че страната не отговаря на очакванията на новодошлите, които се борят с предизвикателства като влошаване на достъпността на жилищата, обтегната система на здравеопазване и проблеми, свързани с непълната заетост. 

„Тъй като Канада разчита все повече и повече на имигрантите, за да запълни острия недостиг на работна сила в ключови сектори като жилища и здравеопазване, способността ни да ги задържим се превръща във въпрос от жизненоважен национален интерес“, каза Даниел Бернхард, главен изпълнителен директор на Института за канадско гражданство. „Най-просто казано, ако Канада не може да се справи с новодошлите и да им помогне да станат канадци в паспортите и в сърцата си, скоро може да обсъждаме нашия просперитет в минало време.“