Отвори врати музеят под базиликата „Св. София" в столицата. Срещу храм-паметник „Св. Александър Невски", веднага след Паметника на Незнайния воин и Вечния огън, от дясната страна се издига трикорабният храм, изграден в некропола на Антична Сердика на мястото на по-стари църкви от IV век.

„Ясно се разпознават няколко строителни етапа и промени до завършването й през VI век. През Средновековието светата обител е градска съборна църква. По време на турското робство е превърната в джамия. Тя е пострадала при земетресенията през 1818-а и 1858 г. Реставрирана е през 1935, 1982 г. и от 1998 до 2001 г.", разказва специалистът от Музея за история на София Теодора Мешекова.

Точно в 9:00 ч. сутринта тя поема първата група от 8 души, любопитни да видят музея некропол. Входът му се намира в самия храм от дясната страна на щанда за купуване на свещи и църковни принадлежности. Слизайки на няколко метра под земята, посетителят се пренася в друга епоха. На приглушена светлина могат да се разгледат реставрирани гробници, холограми на предмети, открити тук, реплики на старинни мозайки и др. Информационни пана разказват за видни личности и императори, които са помагали на града, посещавали са го и са го обичали, например Константин Велики, чиято е прословутата реплика „Сердика е моят Рим".

„На територията на базиликата са разкрити над 50 гробници. Костите от тях са извадени и погребани според християнските традиции. Може би най-интересната гробница е от IV век със запазени флорални мотиви, които символизират райската градина. Багрите на стенописите са запазени благодарение на благоприятните условия тук и само са консервирани, дори не е била необходима реставрация", отбелязва Теодора Мешекова. Тя се спира пред няколко артефакта.

Тук са показани три пръстена от Второто българско царство, мощехранителница на християнски мъченик, загинал за вярата, и т.нар. лакримарий. Така се нарича древен съд, в който скърбящите са събирали сълзите си, докато оплаквали починалия. И преди да го погребат, поставяли този съд в гроба. Смятало се е, че колкото по-пълен е съдът, толкова повече е обичан починалият.

Съкровищницата на музея некропол се допълва от изящни мозайки. С геометрични фигури, с растителни мотиви, пауни и кръстове майсторите по тези земи са украсявали вътрешността на светата обител. Оригиналните мозайки обаче в момента подлежат на реставрация, а идеята е след това да бъдат върнати на местата им. Сега в музея могат да се видят техни снимки.

В началото на XX век чехът Вацлав Добруски първи започва разкопки под базиликата „Св. София". През 1911 г. археологът проф. Богдан Филов установява, че мястото е център на исторически събития още от времето на Римската империя. В музея днес могат да се видят компютърни възстановки на центъра на Сердика - с Амфитеатъра, главните улици, както и на трите църкви, съществували на това място, преди да бъде издигнат днешният храм.

Археолозите са представили т.нар. бетонна кошница - част от естествения градеж на първата църква е издигната на нивото на мозайките, за да може да се разгледа детайлно. В една от камерите на подземния музей на няколко нива има голям екран, на който се прожектира филм за историята на базиликата. На друг екран, разположен на пода, тече текст, посветен на историята на София.

Историческото значение на светата обител я поставя на подобаващо място - в горния десен участък на герба на София. На него е показан изглед откъм източната олтарна страна на църквата „Света София", за която се приема, че е дала днешното име на столицата. Църквата е посветена на светата Премъдрост Божия. Издигаща се на най-високото място в града, постепеннМирослава Кириловао тя става негов символ. Днес „Св. София" и музеят под нея разказват историята на града и преплитат очарованието на културното наследство с досега на човека до божественото.

Общината е инвестирала в подземния музей близо пет милиона лева, а учени, археолози, реставратори и изкуствоведи работят усилено тук вече 15 години. Входът за музея е безплатен през първия месец след отварянето му на 24 май. След това билетът ще струва 6 лв., а за пенсионери и ученици входът ще е по 2 лв. Разработва се схема за отстъпки, най-вече за групови посещения с предварителна регистрация. Предвиждат се и безплатни посещения в определени дни. „Предстои ни още много работа - изготвяне на реклами, брошури, чуждестранна програма" - каза Теодора Мешекова.

Мирослава Кирилова