Изглеждащ доста монументално при откриването си

Събарянето на мавзолея на Георги Димитров преди време бе голям зор, но демонтирането на паметника „1300 години България" до НДК в момента е кинокомедия. Конструкцията години наред се саморазпадаше, после се разбра, че била изградена от материали втора ръка, а сега, когато вече влезе в сила решението за събарянето й, се появиха проблеми от друго естество.

Кранът, който трябваше да демонтира паметника, бе изгорен в нощта на неделя срещу понеделник. Ако това се случваше някъде в покрайнините на София, може би щеше да има оправдание, че никой не е успял да се намеси. Но в центъра на София, където само на 50 метра във всеки един момент минават хора, коли, таксита, полицейски патрулки, да няма кой да предотврати умишленото запалване на кран, е меко казано странно.

Странно е и поведението на МВР, което засега не се наема да изтъква версии за очевидно умишления палеж. Срещу събарянето на паметника имаше немалко гласове, но най-мощните бяха откъм страната на патриотите. Те твърдяха, че премахването именно на монумент, демонстриращ дългата история на България, цели да осакати още веднъж и без друго обрулената държава.

Има информация, че едното от стъклата на кабината е било строшено. По крана обаче изглежда са нанесени сериозни поражения, които вероятно ще забавят демонтажните работи на паметника. В своя фейсбук профил известният журналист Петър Волгин защити палежа. „Напълно одобрявам повреждането на крана, който трябваше да демонтира Паметника при НДК. Това е легитимен акт на съпротива срещу престъпните действия на властите в София . Одобрявам и радикалните действия на протестиращите в Хамбург. Легитимна съпротива срещу капиталистическата система. Колкото повече такива действия, толкова по-голям шанс за разбиване на статуквото", написа той.

На точно противоположното мнение пък е друга знакова фигура - Емил Кошлуков. „Добре ще е Волгин да каже по кой закон именно тези поражения върху имуществото са законни, а в Хамбург - и телесни повреди на хора. Второто по-широко значение на легитимен е нещо, което може да бъде оправдано с логика или с общоприети норми. Отново е добре да разберем по коя логика и обществени норми палежите, побоят и рушенето на чужда собственост са легитимни. За подбудителство все още има текстове в НК. А Волгин изрично казва, че още подобни престъпления са добро нещо. Има си МВР и прокуратура. Ако публичните личности, особено такива с трибуна в обществото, призовават към нарушаване на законите, това е много жалко. Обаче е и престъпно."

А ето какво мисли по цялата ситуация с паметника неговият автор проф. Валентин Старчев. „Имам мои проучвания до каква степен от това положение на паметника, с колко по-малко средства, той може да бъде реконструиран - ще звучи по същия начин с нов вид. Решението част от композициите да се наредят край Националния исторически музей е нелепа. Тези композициите са организирани с архитектурата в определен ред, иначе става „някакво" аранжиране."

„Заради истината е важно да се знае, че решението на Столичния общински съвет за демонтажа беше взето през 2014 г. За тези две години нито един инициативен комитет не се ангажира със запазването му, както това не се е случило и през целия период на неговото съществуване. За сметка на това днес се прави опит той да остане в този си вид с коктейли „Молотов" и палеж", реагира пък Елен Герджиков - председател на Столичния общински съвет. „С цената на реална опасност за здравето на случайно преминаващи граждани и с щети за стотици хиляди левове демонтажът на последната пластика от Паметника до НДК е временно спрян. Документи от 80-те години на миналия век и експертизи от 2003 и 2011 г. категорично показват, че конструкцията е компрометирана, след като още при строителството й са направени пропуски и е останала недовършена", твърди г-н Герджиков.