Правителството на САЩ изпрати официално предупреждение до върховния ръководител на Иран - духовният лидер на страната аятолах Али Хаменей, в което го заплашва със "сериозни последствия", ако с действията си навреди на интересите на Америка. Макар да не е уточнено какво се има предвид, медиите по целия свят намекват, че по този начин САЩ са заплашили Иран с военна атака. В понеделник иранската телеграфна агенция ИРНА потвърди, че такова писмо е било получено. В него се посочва, че всеки опит на Иран да блокира за свободно преминаване Ормузкия проток ще доведе до ответна реакция. "Това ще е „червената линия", която, ако бъде премината, ще провокира отговор", пише в предупреждението. САЩ и Иран са в обтегнати отношения от 1978 г., откогато не поддържат и дипломатически връзки. Тогава в Техеран избухна ислямска революция, довела на власт ултрарелигиозно правителство начело с аятолах. Той е пожизнен диктатор, без чийто подпис не може да се прокара нито един закон или важно решение в тази страна. В миналото двете държави неведнъж са си обменяли заплашителни послания, но този път дипломатите по целия свят са впечатлени от решителното предупреждение, в което разчитат подготовка на война.

Конкретният проблем, довел до ултимативния тон в писмото, е решението на аятолах Али Хаменей да издаде заповед за затваряне на Ормузкия проток за танкери на държавите от Европа и Северна Америка, ако страните на Стария континент се присъединят към санкциите на САЩ срещу Иран и спрат да внасят ирански нефт. Това се очаква да стане на 30 януари, при поредната среща на върха на Европейския съюз. Хаменей заплаши, че при такова развитие протокът ще бъде затворен още на 31 януари. Все още обаче не е ясно дали в ЕС са готови да постигнат консенсус за налагане на тези санкции.

Иран е трън в очите на демократичния свят заради разработваната от него ядрена програма. Президентът Махмуд Ахмадинеджад настоява, че тя е единствено с мирни цели. Западните правителства се позовават на разузнавателни доклади, според които Техеран тайно разработва атомна бомба в сътрудничество с ядрени експерти от Северна Корея, където такава вече бе създадена и тествана. Допълнителни съмнения се породиха и след като се разбра, че един от заводите за преработка на уран се намира до военна база и е частично разположен в укритие в планина близо до град Кум. Така скрит, заводът съвсем не прилича на предприятие с продукция за мирни цели.

Първоначално санкции на Иран бяха наложени през ООН. Но САЩ ги обявиха за недостатъчни и поискаха пълно търговско и финансово ембарго на страната, срещу което се противопоставиха Русия и Китай - двете държави с право на вето в Съвета за сигурност на световната организация. Тогава Америка въведе самостоятелни санкции, най-болезнената от които бе пълна забрана за транзакции от и до банките в Иран. Тъй като Америка не внася ирански нефт, Държавният департамент на САЩ се опитва да убеди европейските си съюзници към забраната за обслужване на финансови потоци от и до Иран да въведат и ембарго за вноса на суров петрол. ЕС внася в момента до 40 процента от изнасяния от Иран петрол, който е доставян с танкери по море основно до пристанища в Гърция, Италия и Испания. Ислямската република, вторият най-голям производител на петрол в ОПЕК след Саудитска Арабия, добива на ден около 3,5 милиона барела, от които изнася 2,6 милиона, предимно за други азиатски страни. Иран обаче не е в състояние да преработва сам нефта, тъй като рафинериите му, строени преди 1978 г., са със западни технологии, а санкциите лишават страната от възможности да я поддържа. Така Техеран е принуден да внася почти цялото количество бензин и дизелово гориво, които потребява, от ЕС и някои арабски държави.

Ако ЕС въведе на 30 януари въпросните санкции, експерти очакват икономиката на Иран да бъде поставена пред сериозно изпитание, а горивата да се превърнат в дефицит. Това вероятно ще подсили противниците на ислямисткия режим и може да доведе до граждански бунт, който да разклати властта на Хаменей. Поставен до стената, без възможност да маневрира, духовният лидер в Техеран ще се принуди да действа ва банк и действително да изпълни заканите си да блокира Ормуз. През протока минава една трета от световния трафик на танкери.

Говорителят на външното министерство в Иран Рахмин Мехманпараст заяви, че три копия от предупредителното писмо са били получени в понеделник по три различни канала. Двете страни не поддържат дипломатически отношения и единият е бил официалната дипломатическа поща на Швейцария, която представлява в Техеран интересите на Вашингтон. Другото копие е предадено от постоянния представител на САЩ в ООН Сюзън Райс на представителя на Иран в ООН Мохамед Хазаей, а третото копие е пратено на президента на Ирак Джалал Талабани - близък съюзник на Иран.
Мехманпараст добави, че Иран разглежда писмото и ще отговори, ако е необходимо. Официалните медии в Иран от няколко дни се готвят за война. Те пишат, че Вашингтон ще атакува страната им съвместно с Израел. Поместват се обилни статии за иранската армия, наричайки я "непобедима" и "силата, която ще унищожи веднъж завинаги Америка".