Христо Иванов

След като самостоятелното й участие в изборите бе осуетено, тъй като срещу регистрацията й бяха подадени няколко жалби от основатели на партия „Да, България", сега организацията съвсем се препъна. Този път обаче в презервативи. „Да, България" бе основана от бившия правосъден министър на страната Христо Иванов. Три нови жалби срещу регистрацията на „Да, България" бяха внесени в ЦИК през последните дни.

Първата е подписана от Яне Георгиев Янев, име, което съвпада с това на лидера на РЗС, но ако се съди по мотивите на жалбоподателя, едва ли става въпрос за него. Въпросният Янев е гей и се възмущава, че „Да, България" решила да се коалира с партия „Зелените". Той твърди, че събирал активно подписи с други представители на гей общността пред своя сексшоп, а сега гласът им щял да бъде подменен, защото „едно е гей, съвсем друго е горски и трябва да се прави разлика", пише дословно в мотивите. „Ако подобна подмяна на нашата воля бъде допусната, реално голяма група гей и фетишисти рискуват да бъдат излъгани и от това да пострада моят бизнес. Кой ще си купи вибратор от мен, след като е бил подведен и заблуден пред самия магазин - от самия мен - да се подпише?"

Другият жалбоподател, подписан като Цветан Петков Петков, пък критикува обявената коалиция с партия „Движение за европейско обединение и солидарност", но също има против и „Зелените". Той твърди, че коалицията нарушава разпоредбите в Изборния кодекс, защото образуването й „създава превратно впечатление у гражданите относно политическите субекти в коалицията и носи риск да ги злепостави".

Третият жалбодател е „Таймс медия" ЕООД с управителка Вяра Георгиева Васева. Според нея също има противоречие със закона, защото в подписката, за която „Да, България" събраха по спешност 20,000 парафа, за да могат да влязат поне в коалиция и да не пропуснат участието в изборите, не е споменато нищо за коалиране с ДЕОС, а само със „Зелените". Тази жалба обаче няма шанс, понеже е извън тридневния срок, в който решението на ЦИК за регистрация на коалицията може да се атакува. Поради тази причина тя най-вероятно ще бъде обявена за недопустима.

В предпоследния ден преди крайния срок за регистрация на изборите, който изтичаше на 8 февруари, партийната регистрация на „Да, България" бе блокирана от две жалби, едната от които подписана от Вера Асенова, част от ръководството на партията. Самата г-жа Асенова отрече да е пращала жалба и подаде сигнал в прокуратурата за незаконно използване на самоличността й.

Въпреки това регистрацията на партията нямаше как да бъде финализирана и да се яви самостоятелно на изборите. Затова новата формация влезе в партньорство първо с партия „Зелените", а после и с ДЕОС под общо име коалиция „Движение Да България". Все още няма

решение на Върховния административен съд по този казус. След като ЦИК регистрира коалицията, тя бе светкавично атакувана. Първата жалба бе от турския гражданин и собственик на фирма Метин Деда, който твърди, че е поискал да запази името „Движение Да, България" като марка в Патентното ведомство.

И трите жалби, подадени в последния възможен срок, срещу регистрацията на "Да, България", които осуетиха самостоятелното явяване на партията на предстоящия предсрочен вот бяха оттеглени. Това най-вероятно означава, че когато изтекат всички срокове, свързани с оттеглянето на жалбите, решението за регистрацията на "Да, България" ще влезе в сила и няма да се стига до разглеждане на казуса от Върховния касационен съд.

Бившият правосъден министър Христо Иванов учреди "Да, България" със силна заявка за анти-корупционна политика. Той подаде оставка от кабинета "Борисов-2" след като предлаганата от него реформа в правосъдието беше осуетена. "Ако допуснем в следващия парламент да се презареди мнозинството на Пеевски и Цацаров, каквото имаме сега, следващите пет години няма да има страх от закона и справедливост." Това обяви в предаването "Панорама" на БНТ Христо Иванов.

Той обясни тезата си с това, че следващият парламент ще избере нов Висш съдебен съвет с две трети мнозинство. Иванов припомни, че Еврокомисията препоръчва главният прокурор да се отчита, което означава, че в следващия парламент трябва да има някой, който е смел и има гръбнак, за да задава въпроси на главния прокурор, за да не се превърне този контрол в имитация.
България е проядена от корупция, искаме това да се промени, обяви бившият правосъден министър. Ако не бъдат ударени големите риби, няма да се справим с корупцията, коментира Иванов.