сн. CNN

Досега най-известният австриец в света бе Арнолд Шварценегер. Но неговият сънародник Феликс Баумгартнер е напът да го измести от световната слава. Той се закани да скочи от ръба на Космоса с парашут, да развие скорост, по-висока от тази на звука, и да се приземи успешно. Успя да го направи тази неделя. А пустинен район на Ню Мексико пък влезе покрай него в историята като мястото, където Феликс стъпи победоносно след рекорда си. От екипа на проекта наричат скока „freefall from the edge of space" (свободно падане от ръба на Космоса), въпреки че границата между земната атмосфера и открития Космос е доста по-високо - на около 100 км над морското равнище. Въпреки че имаше проблем с отоплението на скафандъра му, заради което шлемът се запотяваше и Феликс нямаше добра видимост, той постави три рекорда:

- скок от най-голяма височина - 39,045 м

- най-дълго свободно падане - измина 36,529 м в продължение на 4 минути и 20 секунди, преди да отвори парашута си

- мина звуковата бариера, като разви скорост от 1,342.8 км/ч. Баумгартнер призна с усмивка, че не е разбрал кога се е случило това.

„Стоейки на върха на света, разбираш колко малък си ти. Не мислиш за рекорди, искаш само да се приземиш жив", каза той на пресконференцията след скока. Запитан какво е казал, преди да скочи, той повтори думите си: „Знам, че целият свят ме гледа и ми се иска целият свят да може да види това, което вижда аз. Невероятно е. Понякога трябва да се качиш много високо, за да разбереш колко си малък." Феликс сподели още, че иска да вдъхнови новото поколение и един ден да участва в мисията на някого, който иска да подобри рекорда му. Точно така, както в неговия скок участваше 84-годишният Джо Китинджър - човекът, който държеше досега рекорда за най-високия скок с парашут. Китинджър поддържаше от земята връзката с Феликс.

Баумгартнер се издигна с хелиев балон на над 39 хил. м над пустинята. На тази височина температурата в капсулата му бе около 48,2F (9 по Целзий), а извън нея - 28,4F (-2 градуса C). След като се отдели от капсулата, изглеждаше, че се върти неконтролируемо, но успя да овладее падането си и се свърза с контролния център на земята. След малко повече от 4 минути свободно падане той отвори парашута си.

Изкачването на Баумгартнер продължи малко над два часа. Малко по-малко от час след началото му на около 17 хил. м височина беше изхвърлена баласта от балона, за да се увеличи още повече вертикалната скорост.

Опитът, наречен „Мисия Стратос", беше насрочен за 7.30 часа в неделя, но заради силните ветрове беше отложен за по-късен час. Преди това Баумгартнер се готвеше да извърши скока на 9 октомври, но се отказа заради силен вятър. Австриецът е тренирал за рекорда пет години. Вече е направил два скока над Ню Мексико - от височина 21,600 м и от 29,456 м. Цялото деветминутно видео от скока можете да видите на адрес: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Z1M0hIp1hyY