Няма почти никакъв интерес към предстоящите избори за президент сред българската общност в САЩ, сочи проучване на BG VOICE часове преди да изтече крайният срок за подаване на заявления за гласуване, с които се отварят избирателни секции в чужбина. Единственото изключение е чикагското предградие Дес Плейнс, където вероятно ще има два пункта за гласуване и това е уникално постижение, като се има предвид, че за втори пункт трябва да се съберат поне хиляда заявления.

Засега изглежда, че избирателни секции ще има в българските консулства във Вашингтон, Чикаго, Ню Йорк и Лос Анджелис. Извън тях вероятно ще има секции в Атланта, Маями, Тампа/Орландо, Атлантик сити, Филаделфия. Хората, които организират сънародниците си, разказват пред наши репортери, че тази година е изключително трудно. Липсва еуфорията от предишните парламентарни избори, когато появата на Бойко Борисов ентусиазира българските избиратели дори и в САЩ, коментира един от дейните наши имигранти.

Под въпрос е откриването на избирателни секции в Бостън и Детройт, където до късно във вторник не беше ясно дали са успели да съберат нужните 1000 заявления.

В Чикаго вероятно ще има поне 4 пункта за гласуване. Много е вероятно обаче такъв да няма в  консулството в центъра на града заради стриктния пропускателен режим на сградата. В Дес Плейнс обаче би трябвало да има две секции - една в църквата „Света София" и втора - до магазин „Малинчо", където успяха да съберат повече от нужните хиляда заявления за разкриването на още една секция, каквото е изискването на закона. Собствениците на магазина ще наемат допълнително помещение, за да осигурят бързо гласуване на хората в района.

От дипломатическите представителства в САЩ отказаха коментар за броя на получените заявления, преди да приключи срокът във вторник вечерта. Това е нареждане на ЦИК. Други изисквания на комисията изнервиха много от хората, подаващи заявления. От ЦИК искат те да са само в PDF формат и всяка подписана бланка да е на отделен файл. Много от семействата пращаха по няколко заявления в един файл. Служителите на консулските служби, които са ангажирани с организацията на изборите, се стараеха да обяснят изискванията на изнервените хора.

От партия „Другата България" дори определиха това като „целенасочена политика", която цели да разубеди българите по света да гласуват. Пред BG VOICE говорителят на ЦИК Ралица Негенцова категорично отрече тези обвинения. Според нея PDF е най-удобният формат за изпращане по имейл и разпечатване.

По-късно тази седмица официално ще стане ясно къде ще може да се гласува в САЩ. Списъкът със секциите и пълна информация ще може да откриете на www.BG-VOICE.com.