Слави: Посланикът ни в САЩ е “скъпо платен турист”, да си ходи (ВИДЕО)

Според нас, той трябва да бъде пратен веднага в постоянен отпуск и на негово място да се изпрати истински българин и истински професионален дипломат, посочва лидерът на ИТН

От: BG VOICE 11:23 | 16 март 2024 г.

Скъпо платен турист, който трябва веднага да бъде пратен в постоянен отпуск. Така лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов определи бездействието на посланика ни във Вашингтон Георги Панайотов, който, според него не е предприел никакви действия след внесената в Конгреса на САЩ нова резолюция от страна на лобито на Северна Македония в Щатите, която да окаже натиск за приемането на страната в Европейския съюз без да се зачитат проблемите, които страната има с България. BG VOICE първи съобщи за новата резолюция в последния си брой тази седмица.

Слави посочва, че Панайотов не е препоръчал на Външно министерство да се предприемат каквито и да е действия по документа, нито иска инструкции какво да прави. Той е публикувал във Facebook страницата си пост на декларация, която председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов прочете от трибуната на Народното събрание.

"Защитата на българския национален интерес, защитата на историческата истина и защитата на българите, живеещи в така наречената държава „Северна Македония“, е осъзната кауза на "Има Такъв Народ". Заради националното предателство на "Продължаваме Промяната" и лично на Кирил Петков, които вдигнаха ветото пред Северна Македония за присъединяването им към ЕС.

Това веднага окуражи властите в западната ни съседка РСМ да започнат брутален терор върху българското население там. Побои, палежи, стрелба по културно-информационните ни центрове, затваряне на самите центрове и така нататък. Последиците са дълготрайни, непоправими и непредвидими. Поредната провокация се случва в момента", пише Трифонов във Фейсбук. 

В документа никъде не е споменат Договора за приятелство и добросъседство с България и двустранните проблеми, произтекли от неговото неспазване.

"Това са нарушаване на правата на българите в тази страна, подмяна на исторически събития, обвинения във фашизъм, залегнали в образователната им програма, побои и терор. Все неща, заради които така наречената държава Северна Македония трябва да стои вън от Европейския съюз", посочва Трифонов.

В другата точка, резолюцията иска от Президента, държавния секретар и европейските съюзници на САЩ да лобират за членството на РСМ в ЕС, без никакви други двустранни условия, а това е в ярък ущърб на българския национален интерес.

Сенатската резолюция 581 е внесена на 7 март от сенатора от Вермонт Питър Уелч (Д) и подкрепена от сенаторите Джйн Шахийн (Д, Ню Хемпшир), Пийт Рикетс (Р, Небраска) и Томас Тилис (Р, Северна Каролина). Припомняйки дипломатическите действия, усилия и партньорства на РСМ със САЩ и ЕС, резолюцията настоява за бързото започване на преговорите на съседката ни с Брюксел.

Посланикът ни във Вашингтон Георги Панайотов информира МВнР за резолюцията, но не вижда проблеми в текста, не предлага стъпки, които да бъдат предприети като българска реакция. 

"Президентът, държавният секретар и европейските съюзници на САЩ да лобират за членството на РСМ в ЕС и незабавното провеждане на междуправителствена конференция. Интересно коя държава е по важна за САЩ? България ли, която е член на ЕС и НАТО или Северна Македония? Какъв е този наш партньор, който, евентуално, би заел страната на друга държава, с която ние имаме реални проблеми?", пита Трифонов.

"Показателно за северномакедонската наглост е, че техният външен министър Буяр Османи нарича все още неприетата резолюция „Вятър в платната“. Резолюцията все още не е приета, но те се хвалят с нея!

В САЩ явно нямаме посланик, а скъпо платен турист, защото съветът му към Министерство на Външните Работи е бил – да не правим нищо. Точно така, съветът на посланика е бил да не правим нищо. Ще припомня, че същият турист от посолството веднъж изпусна една такава про-македонска резолюция. И защо я изпусна тогава и не направи нищо? 

Оправданието му беше, че бил в отпуск!

В отпуск! Според нас, той трябва да бъде пратен веднага в постоянен отпуск и на негово място да се изпрати истински българин и истински професионален дипломат. В песните може и да се пее, че няма нищо по-хубаво от македонското девойче и няма нищо по-чисто от Охридското езеро… Така се пее в песните и тези песни ги пеем всички, но пеенето на песни не стига, за да защитим България, нейните интереси и интересите на българите в Северна Македония. Не е време за пеене на песни, а за действия.

И този, който не го разбира и се спотайва, трябва да си ходи – веднага! За защитата на българските интереси няма отпуск и няма почивни дни. Ако някой се е уморил да работи за България – да се маха. Веднага!", завършва лидерът на ИТН. 

Това е втори случай, в който посланикът във Вашингтон подценява македонска резолюция. През август 2023 година републиканският сенатор от Индиана Майк Браун внася в Сената резолюция, с която се иска септември 2023 година да бъде обявен за месец на македоно-американското наследство. Като аргументи се посочват, че македонците в Америка са пристигнали още през 1880 година, при все че македонска държава, каквато я познаваме днес, не е съществувала.

Или иначе казано, пристигналите тогава имигранти са били предимно българи, ако се позоваваме на историческите факти за създаването на Македония, преименувана след това на Северна Македония. И „македонец“ не е географско определение, а етническо.

Въпреки това Браун, който е член на комисията „Приятели на Македония и македонските американци“ в Конгреса на САЩ твърди, че именно „македонците“ в САЩ наброяват 500 000 и са допринесли изключително много за развитието на страната. Те са носители на олимпийски медали, изтъкнати лекари са, преподаватели, политици, имат принос в науката, изкуството и бизнеса. Тази резолюция все още спи в комисиите на Сената, но не е отпаднала от дневния ред. 

През 2022 година пък подобна резолюция бе внесена в Камарата на представителите, но от конгресмена от Демократическата партия на САЩ от Пенсилвания Брендан Бойл. Тогава предложението беше отново септември да бъде обявен за „Месец на американското македонско наследство“ и честване на македонския език, история и култура на македонските американци и техния невероятен принос за Съединените щати“.

В документа се казваше, че не Колумб, а македонец е открил Америка и затова е редно да бъде обявен ден на Македония в САЩ.

Един от най-любопитните моменти в документа действително остана неговото първо изречение за македонците в САЩ още от 1492 г. – годината, в която Христофор Колумб достига Бахамските острови.

 В текста се посочваше, че един от членовете на екипажа на Колумб е бил македонец. Той се казвал Алфонсо де Охеда, но според македонците е бил „Драган от Охрид“. Историци обаче категорично отхвърлят това твърдение.