снимки Исторически музей Димитровград

След като приживе бе издигнат паметник на Тодор Живков в родния му Правец и той имаше честта да го посети и огледа, а миналата година пак там поставиха и втори негов постамент, сега същата почест получава и "вождът и учителят" на българския народ Георги Димитров. Неговата скулптура обаче ще се издига, очаквано, в града, кръстен на първия комунистически диктатор - Димитровград. С 24 гласа "за", само един "против" и 5 "въздържал се" димитровградските общинари решиха миналата седмица да бъде вдигнат наново паметникът на Георги Димитров, който в момента се намира в местния разсадник.

Предложението бе внесено съвсем логично от партията на Димитров - БСП, и то предизвика бурни дебати в залата, но не по темата да има или не паметник, а къде да се постави и с чии пари да се възстановява. Началото на дискусията даде съветничката Калина Монева от либералната коалиция "Да за Димитровград", която прочете декларация от движение "Гергьовден", чийто основател е Любен Дилов-син. От нея стана ясно, че формацията подкрепя горещо идеята за вдигането на монумента на Димитров, но има изискване той да се намира в специална алея на монументалното изкуство. Единствен противник на възстановяването на 40-метровата бронзова фигура на партийния вожд бе Данчо Данев от Земеделския народен съюз. Той няколко пъти изнесе на колегите си историческа лекция за спорната по думите му фигура на Димитров и неговото управление. Но тезата му увисна, след като съветниците от групата на Единната народна партия, основана от отцепници от НДСВ, тоест бивши роялисти и привърженици на Симеон Сакскобургготски, също на свой ред дадоха рамо на паметника. Те обявиха, че миналото не трябва да се забравя, а да се помни и зачита.

Бившият кмет на Димитровград, а сега съветник от партията на милионера Георги Ковачки "Лидер" - Димитър Хаджииванов, дори предложи финансирането на инициативата да стане с пари от бюджета на общината, тоест от джоба на данъкоплатците.

За да бъде всичко изпипано, БСП си бяха поканили на заседанието и бившия главен финансист на община Димитровград от времето на социализма Теню Кунев. Той поясни пламенно, че 42,000 лв. е струвало някога поставянето на фигурата, а двойно повече излязло махането на паметника през 90-те години на миналия век. Разбира се, Кунев пропусна да отбележи, че стойността на парите в единия и в другия случай е била съвсем различна.

В крайна сметка бе решено поставянето на паметника действително да стане с пари на данъкоплатците. И то не само на тези в Димитровград. Като една от бедните общини тя получава всяка година помощ от правителството - суми, които идват от националния бюджет и на свой ред са от джобовете на всички българи. Съветниците утвърдиха и терен за монтиране на паметника - той ще се намира в началото на градския парк „Марица", където ще бъде оформена, както настояват от "Гергьовден", алея на монументалното изкуство. Това значи, че там ще има място и за други любими народни вождове. Да се готвят Вълко Червенков, Антон Югов, Васил Коларов, Тодор Живков...

Павлин Димитров, [email protected]