Надеждите на стотици хиляди имигранти с дела за депортации, че ще могат да останат и работят в страната, остават излъгани една година след като администрацията на Барак Обама обеща да ги прекрати. В началото на лятото на м.г. BG VOICE първи писа за обещанието на властите, че ще преразгледат всички дела за екстрадиция. Според инструкциите на секретаря по националната сигурност Джанет Наполитано тези, които не са извършили престъпления, няма да бъдат принудени да напуснат страната. Така ресурсите на властите ще бъдат насочени по-пълноценно към техните „най-високите приоритети" (хора с криминално минало, терористи и др.). Тогава в съдилищата висяха около 300,000 дела за депортация.

Една година по-късно статистиката на имиграционните власти показва, че са прегледани над 232 хиляди случая, но само 4363 са били затворени (към 29 май). Това е по-малко от 2% от общия брой на делата за екстрадиция. Но дори и тези, чиито дела са приключили, все още не могат да намерят легален начин да работят в САЩ според адвокатски групи.

„Разочароващо е, че администрацията казва „ние ще преследваме само най-лошите от най-лошите" и след това се оказва, че

90% от хората, които са тук нелегално, са годни за депортация

според Франк Шари, който е изпълнителен директор на групата „America's Voice Education Fund".

„Това е процес, който не се случва за една вечер", контрира говорителят на ICE (Immigration and Custom Enforcement) Джилиън Кристенсен. В момента още 12 хиляди случая са разгледани, но или няма отговор от подсъдимите, или те минават бекграунд чек. Според властите, когато всички дела бъдат прегледани, около 9% от тях ще бъдат прекратени. Някои адвокатски групи предвиждат, че този процент няма да е по-голям от 4 - почти толкова, колкото и преди, когато съдиите по свое усмотрение прекратяваха случаите за депортация.

Когато новата политика беше обявена, висш представител на администрацията посочи, че около 80% от делата са срещу хора, които нямат криминално минало, а просто са влезли или останали в страната нелегално.

Според властите 55% от депортираните за миналата година са извършили някакво престъпление. За фискалната 2011 г. в родината си са били върнати обратно 396,906 души без документи. От тях 216,698 са с влезли присъди за углавни или по-дребни престъпления. В списъка на депортираните са 1119 души с присъди за убийство, 5848 души, извършили сексуални престъпления, 44,653 осъдени за наркотици и 35,927, които са били заловени да карат пияни.

Адвокатските групи искат всички в процедура по екстрадиция, които отговарят на изискванията по неприетия засега DREAM Act, да бъдат оставени в страната. Този закон предвижда път към гражданство за деца, които са дошли заедно с родителите си много малки и са завършили колеж или се запишат в армията. „Няма смисъл да използваме нашите ресурси за хора с нисък риск за националната ни сигурност - като деца, които са  доведени тук много малки и не познават друг дом освен САЩ", каза тогава секретарят по националната сигурност Джанет Наполитано

Според идеята на властите част от имигрантите, чиито дела са решени с отмяна на депортацията, ще могат да кандидатстват за разрешително за работа и други бенефити. Това засега не се случва и те попадат в правно лимбо - хем не са заплашени от депортация, хем

не могат да работят или да получат зелена карта

Това може би обяснява защо 3998 души са отказали предложението делата им да бъдат прекратени и се надяват, че ще ги спечелят и по този начин ще могат да получат документи за легален статут.  Новата политика на Белия дом не представлява промяна в законодателството и не дава възможност за промяна в статута, нито спира властите да арестуват и депортират хора без документи, коментира и правният експерт на BG VOICE адвокат Кристина Крилчев.

Другата особеност е, че когато делата са административно прекратени, те могат да бъдат отворени отново по всяко време. Едва една четвърт от тези случаи са напълно прекратени и хората ще могат да получат път към легален статут.

От другата страна на дебата са републиканците, които твърдят, че твърде много нелегални получават правото да останат в САЩ и идеята на администрацията на Обама е всъщност амнистия през задната врата.