Гергана Червенкова на излизане от съдебната зала.

Над 300 души протестираха в подкрепа на българката Гергана Червенкова пред Съдебната палата в София, където днес Софийският апелативен съд трябваше да реши дали да я екстрадира. В САЩ тя е обвинена за извършването на няколко престъпления, свързани с трафик на наркотични вещества и болкоуспокояващи. В момента Гергана е с мярка за неотклонение "задържане под стража".

Протестиращите носеха тениски и плакати с надписи "Няма да дадем Гергана", "Спасете Гери", "Следващият си ти".

Съдът обаче отложи решението за екстрадиция на  Червенкова в САЩ за 19 юли. Съдът не е получил изисканите от американската страна на предишното дело през май документи. Сред тях са уверение, че българката не е заплашена от смъртно наказание, уверение, че обвинителният акт е подписан от окръжен прокурор от южен Ню Йорк, както и превод на единадесетата поправка от конституцията на САЩ.

В петък съдът определи да бъдат изискани от Главна дирекция за борба с организираната престъпност иззетите по времето на обиска доказателства. Съдът ще изиска удостоверение от Гранична полиция с информация за държавите, които задържаната е посещавала. Допуснато беше и искане на защитата на Гергана за приобщаване на веществените доказателства по дело, което е образувано в България. Защитата настоява да получи данните от иззетите 4 компютъра при обиските, за да може да се запознае с материалите на обвинението.

След края на заседанието, на излизане от залата, Гергана Червенкова беше изпратена със стотици бурни ръкопляскания и викове "Гери, Гери". Подкрепящите Гергана се разбраха, че и следващия път ще дойдат.

Червенкова е работила във фармацевтична компания, базирана на Вирджинските острови. Тя е обвинена за това, че с работата си като финансов мениджър към английската фирма "Юромедонлайн" е съпричастна към група за неразрешена онлайн тръговия с лекарства.

Няма за какво да съжалявам, ще съжалявам, ако България допусне това безумие, коментира Червенкова на миналото заседание на 23 май. "Договорът за екстрадиция е един неравноправен договор и той час по-скоро трябва да бъде денонсиран", каза тогава защитникът й адвокат Гачо Груев. Според него документът препраща към положението на чужд правен ред, непознат за българите. Договорът превръща българските държавни институции в пощенски станции за репатриране на български граждани за съдене в чужди съдилища.