Бо Силай

Малко след като пристигнал в СССР, Георги Димитров бил повикан при Сталин, който го попитал: Знаете ли, другарю Димитров, защо немците не ви осъдиха за подпалването на Райхстага? "Вождът и учителят" на българския народ отвърнал: Защото съм невинен и се защитавах честно и открито. А Сталин поклатил глава: Не! Защото Хитлер още не се е научил да прави процеси. Тази тънка сентенция на Йосиф Висарионович, разказана от Димитров пред най-близките му, най-нагледно демонстрира как действа съдебната система в една тоталитарна държава. Обикновено хората на власт там попадат в съдебна зала само ако в задкулисието се разрази битка за някой пост. Историята помни десетки подобни случаи в диктаторските държави, в които по-силният урежда скалъпено дело на някого, когото подозира, че може да му заеме мястото. Сценарият тези дни бе разигран отново в комунистически Китай. Като гръм от ясно небе оттам дойде новината, че

полицията е арестувала влиятелния шеф

на регионалния комитет на комунистическата партия в град Чунцин, провинция Съчуан - Бо Силай. 62-годишният Бо се славеше като радетел за връщането към маоистките традиции в Китай и за политика на здрава ръка. Той не отричаше пазарните реформи в Китай, но настояваше да се засили ролята на държавата и да се пресичат неморалните прояви, съпътстващи всяко пазарно общество. Макар и никога да не го бе заявил открито, очакваше се, че Бо Силай ще е една от силните кандидатури за най-висшия пост в страната - председател на Китайската народна република. Китай е комунистическа диктатура, където обаче има традиции през определен период от време да се подменят най-висшите кадри и тъкмо такива избори предстоят в края на тази година. Сегашният председател Ху Дзинтао ще отстъпи мястото си на друг комунист, който трябва да бъде избран от парламента. Бо можеше да разчита и на чутовната си фамилия - неговият баща е съратник на Мао и един от първите членове на политбюрото на партията.

Само че във върховете на Китай има и друг един мераклия за висшия пост - сегашният зам.-председател на страната Си Дзинпин. Ден преди да бъде арестуван, по стар комунистически обичай на Силай му организираха активно мероприятие. През февруари бившият полицейски началник от Съчуан Ван Лицзюн, който минаваше за дясна ръка на Силай, влезе в американското консулство в Ченду - столицата на провинцията, и поиска политическо убежище. Той заяви, че носи документи, уличаващи Бо Силай в огромни финансови машинации.

Американците се усетиха, че вероятно ги използват

като статисти в чужд сценарий, и отказаха да предоставят убежище на бившия полицай. След като прекара едно денонощие в мисията, Лицзюн си излезе оттам. Проформа го арестуваха веднага, но и до ден днешен не е публикувано нито едно съобщение, в което да се казва дали го обвиняват в нещо и изобщо каква е съдбата му. Няколко дни след това Бо изведнъж изпадна в немилост. Той бе отстранен от поста, а сетне го изключиха и от комунистическата партия.

С това нещата не приключиха. Това лято управляващите в Китай изведнъж се присетиха, че преди една година в Съчуан бе намерен мъртъв британският бизнесмен Нийл Хейуд. Разследването вече бе приключило със заключение, че става дума за алкохолно отравяне. Само че тогава Бо Силай все още бе регионален партиен шеф. Сега властите обявиха, че Хейуд всъщност е бил убит по поръчка на съпругата на Силай - Гу Кайлай. Това силно озадачи властите във Великобритания. Цяла година те настояваха за повторно разследване на смъртта на своя поданик, но получаваха един и същ отговор - убийство няма, касае се за нещастен случай.

Наближаващите избори за председател на Китай се оказаха

идеалната сгода за разчистване на пътя пред правилния кандидат

За целта неговите конкуренти трябваше да бъдат отстранени. Може би затова почти светкавично след случката в американското консулство китайската прокуратура обвини Гу и неин домашен помощник, че миналия ноември отровили британския бизнесмен, който бил в близки отношения със семейството на Бо Силай. Според новата версия Гу и синът й Бо Гуагуа са имали конфликт с Хейуд заради икономически интереси. Гу и помощникът й го отровили, защото британецът бил казал, че може да се оплаче от тях в полицията. Според прокуратурата в нощта на 13 ноември 2011 г. Гу Кайлай посетила Хейуд в хотелската му стая в Чунцин и двамата пили чай и вино. В един момент на британеца му прилошало и после поискал вода. Тогава Гу взела отровата, която нейният помощник й бил осигурил, и я изсипала в устата на Хейуд. Смята се, че отровата е била цианид. Но това не е всичко. Характерно за комунистическите процеси е, че обвиняемите си признават всичко от раз и публично се самобичуват. Делото срещу Гу Кайлай приключи за точно един ден. Прокурорът изчете обвинението, подсъдимата обяви, че всичко в него е точно така, призна се за виновна. После съдията обяви, че до месец ще оповести присъдата. А в Китай за убийство се полага смърт. Очевидно в Поднебесната империя са се научили да правят процеси.