Помните ли, че през лятото САЩ едва не фалираха? Тогава банкрутът беше спасен със споразумение в последния момент. Ключова част от него беше създаването на „супер комисия" към Конгреса, която да има изключителни правомощия да определя бюджетни съкращения и данъчни промени, които да доведат до спестявания от 1,2 трилиона долара. В понеделник вечер стана ясно, че „супер комисията" е претърпяла супер провал.

12-те членове на комисията - по 6 от двете партии, не успяха да стигнат до никакво съгласие за това как да постигнат нужните спестявания. Най-сериозна пречка за компромис беше искането на демократите да бъдат отменени данъчните облекчения от времето на Буш за най-богатите американци, които струват на хазната около 100 милиарда долара. Републиканците искаха първо да се споразумеят за съкращения в социалните програми, преди да се съгласят на каквито и да било промени в данъците за богатите.

Световните пазари реагираха с тотално сриване в понеделник следобед, когато излезе слухът за провалът на комисията. „Дау Джоунс" падна с 248 пункта.

По закон 12-те члена имат до полунощ в сряда да стигнат до споразумение, но за да мине навреме в Конгреса, то трябваше да бъде внесено до понеделник. Резултатът от техния супер провал ще бъдат тотални бюджетни съкращения от 1,2 трилиона долара - по равно за отбрана и социални разходи. Някои чувствителни за политиците програми  като Social Security, Medicaid, food stamps и бенефити за ветераните , са изключени от бюджетната тесла, която ще се стовари върху бюджета от началото на следващата година.

Веднага след като стана ясно, че споразумение няма да има, президентът Барак Обама обяви, че ще наложи вето на всяко решение на Конгреса, което би опитало да отмени съкращенията от 1,2 трилиона. Той обвини за провала републиканците.

Междувременно военният министър Леон Панета обяви, че огромните съкращения в бюджета на Пентагона ще доведат до сериозен риск за сигурността на страната и ще намалят броя на военните в САЩ до ниво, невиждано отпреди началото на Втората световна война.

Провалът на „супер комисията" ще даде тон и за предстоящата президентска кампания в началото на 2012. Групи в двата политически спектъра вече използват ситуацията, за да трупат дивиденти.