Двама сътрудници от щаба на Доналд Тръмп са обвинени в пране на пари, а един е признал, че е лъгал ФБР за свои връзки с близки до Кремъл хора.

Бившият шеф на щаба на Тръмп Пол Манафорт  и бившият му бизнес съдружник Рик Гейтс са обвинени в 12 престъпления, включително пране на пари и прикриване на десетки милиони долари, платени от бившия украински президент Виктор Янукович и неговата партия.Съветничката вБелия дом Келиан Конуей коментира, че това няма нищо общо с президента или неговата кампания. За телевизионното предаване Fox and Friends тя повтори, че Тръмп продължава да е убеден, че разследването е "измама".

Манафорт и Гейтс пледираха невинни в съда в понеделник следобед. Съдията определи гаранция от 10 милиона долара за Манафрт и 5 милиона за Гейтс. Двамата са се съгласили на домашен арест.

Джордж Пападопулос, външнополитически съветник в предизборната кампания на Доналд Тръмп, е признал вината си при даването на фалшиви твърдения пред агенти на ФБР във връзка с т.нар. руско разследване за връзката между бившия екип на сегашния президент и официални представители на Москва.

Така трети сътрудник на кампанията на Тръмп от 2015-2016г. официално е обвинен в понеделник от специалния прокурор и бивш директор на ФБР Робърт Мюлър.

Пападополус е от Чикаго, занимава се с лобиране за енергийни интереси и е признал вината си на 5 октомври. Признанието е било запечатано с решение на съдия и е отворено и публикувано днес. В него се казва, че американецът е дал "фалшиви, измислени и измамни" показания на разпит на 27 януари 2017г.

Прикриване на датите, размера и естеството на контактите с руснаци


Според обвинението той умишлено и съзнателно е "прикрил датите, размера и естеството на контактите и отношенията си с определени чуждестранни лица, за които е знаел, че имат тесни връзки с високопоставени руски правителствени представители".

По време на разговора от януари ФБР вече е водело разследване за предполагаема руска намеса в изборите в САЩ и дали е имало координиране на действия с кампанията на Тръмп.

Едно от неверните твърдения на Пападопулос е, че научил от чуждестранен преподавател, че Русия притежава "мръсна" информация за Хилъри Клинтън под формата на "хиляди имейли", но това станало преди да бъде привлечен към екипа на Тръмп. В действителност той е знаел за поканата около 6 март 2016г., както и че един от основните приоритети на бъдещия президент ще е подобряването на отношенията с Москва. "Професорът" се е заинтересувал от него единствено поради този факт, срещнали са се на 14 март, а конкретният разговор за имейлите е бил на 26 април, т.е. след като чикагският адвокат е работел за бъдещия президент от близо един месец.

Обвиненият първоначално заявил, че срещата не била нищо особено и "просто си говорехме". В действителност преподавателят се е срещнал с висши руски представители непосредствено преди разговора с Пападополус, а той, от своя страна, в продължение на месеци след това непрекъснато се е опитвал за използва контактите на преподавателя, за да уреди среща между екипа на Тръмп и руски правителствени лица. Със същата цел е имало среща с рускиня, описвана като "племенница на Путин" и готова да уреди контакт с руския посланик в Лондон.

"Отворена покана от Путин за среща с Тръмп"

Екипът на Мюлър обвини по-рано в понеделник Пол Манафорт (ръководител на щаба на Тръмп до август 2016г.) и бившият му бизнес съдружник Рик Гейтс в 12 престъпления, включително пране на пари и прикриване на десетки милиони долари, платени от бившия украински президент Виктор Янукович и неговата партия. Специалният съветник на Тръмп Келиан Конуей коментира, че това няма нищо общо с президента или неговата кампания. За телевизионното предаване Fox and Friends тя повтори, че Тръмп продължава да е убеден, че разследването е "измама".

В обвиненито срещу Джордж Пападопулос специалният прокурор изрично посочва, че в края на март 2016г. той е участвал в заседание по въпросите на националната сигурност с присъствието на Доналд Тръмп и други външнополитически съветници на кампанията му. На нея Пападополус се е представил като човек с такива връзки, че може да уреди среща между Тръмп и президента Владимир Путин.

През април той вече е работел активно в тази посока, включително чрез активни разговори по електронна поща и Скайп със "свръзка с външното министерство на Русия". Спомената рускиня му написала: "Задействах личните си връзки след нашия разговор и по твое искане. Както споменах, всички сме развълнувани от възможността за добри отношения с господин Тръмп. Руската федерация с удоволствие ще го посрещне, след като официално обяви кандидатурата си за президент на САЩ".

"Около 25 април 2016г. обвиняемият Пападопулос пише на високопоставен съветник по политическите въпроси в кампанията на Тръмп: "Руското правителство има отворена покана от Тръмп за господин Тръмп да с есрещне с него, когато той е готов за това. Предимството да се състои в Лондон е, че тези правителства са склонни за разговарят по-открито, когато това се прави в "неутрални" градове."

В началото на май Пападопулос вече получава информация, че в Департамента за северна Америка на руското външно министерство за готови да се срещнат в Москва с високопоставения съветник на Тръмп по политическите въпроси. Усилията му за среща на хора от екипа на Тръмп с членове на администрацията на Путин и на външното министерство на Русия продължават поне до средата на август 2016г. От тези планове в крайна сметка не излиза нищо и дори няма пътуване до Москва на самия Пападопулос.

След три срещи с агенти на ФБР в края на януари и началото на февруари 2017г. той закрива профила си във "Фейсбук" от 2005г., съдържащ свидетелства за контактите му в руснаците и открива нов. След това той смена и номера на мобилния си телефон.