Със слабо присъствие в центъра на София таксиметрови водачи поискаха увеличение на тарифите за таксуване на клиенти, отпадане на патентния данък за следващата година и премахване на приложенията за споделено пътуване. Въпреки че протестът беше обявен като общонационален, със събиране пред сградата на съответната община, в столицата, около храм-паметника "Св. Александър Невски" се събраха едва около 20 автомобила.

Таксиметровите шофьори настояват за тройно по-висока първоначална такса, която да влезе в сила от 2021 година.

Сн: БТА

Недоволните шофьори споделиха, че тарифите не са увеличавани от поне 8 години, на фона на поскъпването на всичко останало. Изброиха и останалите искания за промяна в размерите на отделните компоненти от цената на услугата, които да станат минимални - дневната цена за километър да бъде 1 лев, нощната - 1 лев и 30 стотинки, цената за престой да стане поне 32 стотинки на минута, а за повикане на такси - 1 лев и 50 стотинки.

През 2011-та година беше дадена възможност всяка община да определя таван на тарифите за таксиметровите услуги. В София беше въведена максимална цена от 1 лев и 30 стотинки за километър през деня и 1 лев и 60 стотинки за нощното возене.

Сн: БТА

На днешния протест в столицата таксиметровите шофьори поискаха и опрощаване на патентния данък за следващата година, след като държавата обяви, че ще поеме част от този разход. Според Даниел Стефанов размерът на годишния данък в София е 850 лева. Освен него обаче шофьорите имат и други разходи, като лизинг на автомобила и поддръжка, а това, което харчат на месец, за да работят, излиза между 700 и 1000 лева.

Сн: БТА

Ако бъдат приети предложените от шофьорите нови тарифи, един курс, който до момента е струвал между 3 и 4 лева, ще стане 5 лева, твърдят протестиращите. Така например, ако за разстоянието между "Люлин" и "Младост" по Околовръстния път сега се плаща около 15 лева, новата крайна цена на курса ще стане приблизително 19 лева.