„Понякога се чудя, как е възможно една българка от Плевен да е толкова високо оценена в една държава като Нидерландия... А в същото време да съм никой в собствената си държава“, казва замислено Теодора.

Холандия осигурява истинско приказно начало на талантливата ни виолончелистка Теодора Недялкова. С пристигането си тя е спонсорирана от фонд за подкрепа на даровити деца. Едва на 26 години вече е артистичен директор на създадения от нея уникален „Северен камерен опкестър“. Проектът ѝ печели финансиране от най-големия в Холандия Национален фонд за подкрепа на изкуството. Няколко пъти е свирила на холандското кралско семейство, била е на чай с кралица Беатрикс...

Днес, в Христовата си възраст - 33 години, с проектите си заедно с оркестъра си, регистриран като фондация, Теодора Недялкова е спечелила структурирани субсидии от правителството на Холандия за 2023 - 2024-а... „Такова нещо не се случва на всеки, да не говорим за една българка от Плевен“, вълнува се Теодора.

Тя расте в семейство с голям пиетет към музиката. При приятелка на баба си вижда пиано и си спомня как всеки път като влезе, я тегли неудържимо към него. Записват я на виолончело в музикалното училище, но в началото ѝ е много трудно с инструмента. „Когато спечелих първа награда на конкурс в Провадия, всичко в мен се преобърна. Оттогава не съм се разделяла с челото, то е смисълът на живота ми“, вълнува се Теди.

Тя посещава майсторски класове, участва в още конкурси и фестивали, солист е на Плевенска и Видинска филхармония и се докосва до изкуството на големия ни виолончелист проф. Стефан Попов. Два пъти получава диплома от министър Стефан Данаилов за принос към българската култура.

На 17 години прави обиколка на висшите музикални училища в Европа и избира консерваторията “Принц Клаус” в Грьонинген, Холандия - заради качествените преподаватели там. Пристига в градчето през 2009-а. Докато следва, свири на различни концерти, но това не ѝ е достатъчно. Решава да не тежи повече на бюджета на семейството си и започва работа в турски ресторант, където сервира, мие чинии и се научава да готви ястия от турската кухня. Представя си как с изкараните пари ще си купува билети за концерт, нови струни за челото... Докато не попада в истинска приказка...

На един концерт я чуват семейство Херман и Кора Лаберте-Худемакер. Тяхната частна фондация „Лаберте-Худемакер“ спонсорира млади музикални дарования. Условията, които ѝ поставят, звучат приказно: от нея се иска само да свири, да посещава концерти и да участва във фестивали. Фондацията поема изцяло таксите ѝ за следване и за майсторски класове, наема на квартирата и отпуска прилична сума месечно за издръжка.

Теодора пътува на концерти из цяла Европа, на турнета в Мексико, Китай. Херман и Кора се грижат за нея изцяло, докато не завършва магистратурата си през 2016-а. „Бях напълно шокирана! Такива неща съм виждала само по филмите“, спомня си Теди.

Но зад тази приказка стои упорит труд и много висок успех. Тя завършва два бакалавъра и магистратура с 10 - най-високата оценка. Заради което става най-младият преподавател в консерваторията - само на 26 години. 

През 2012-а основава „Канто Квартет“, с който пътува из цяла Европа, Азия и Северна Америка. През 2014-а създава „Кало Пиано трио“. През същата година е първият концерт на чело-пиано дуо, също основано от нея - „Недялкова/Ломинадзе“.

Но най-големият ѝ успех е основаването на Kamerorkest van het Noorden („Северен камерен оркестър“) през 2016-та, като става негов артистичен директор само на 26 години.

Ансамбълът от 14 струнни, висококвалифицирани музиканти, специализира в създаването на мултидисциплинарни продукции. Идеята на Теодора Недялкова е класическата музика да се поднася по по-вълнуващ, интересен и предизвикателен начин. От Националния фонд на Холандия отпускат 100 хиляди евро за проекта, за национално турне из страната.

С формациите си Теодора е свирила и в големи замъци и имения, и в изискани камерни концертни зали, и в огромни зали за 2000 човека в Китай. Няколко пъти е свирила и за холандското кралско семейство - два пъти за кралица Беатрикс, а също и за сина ѝ Вилем-Александър. Когато през 2013-а Беатрикс се оттегля от престола, крал на Холандия става Вилем-Александър. Теодора е свирила пред него и съпругата му, кралица Максима.

„Първия път се срещнах с Беатрикс през 2013-а, когато беше още кралица, - спомня си Теодора. - Участвах в концерт, посветен на годишнината на принц Клаус, нейния съпруг, чието име носи нашата консерватория в Грьонинген. След концерта бях поканена да пия чай с нея. Беше нещо изключително. Споменах ѝ, че съм от България, за някои от инициативите ми. Разговорът беше кратък, но изключително в кралски стил, с всичките маниери, които сме виждали само по филмите.“

Струнният ѝ квартет е свирил и при посещението на Вилем-Александър през март 2013-а, когато е още принц, и съпругата му в Грьонинген. „Прекарахме няколко часа заедно. Но най-голямото ми запознаване отблизо с кралското семейство беше в техния собствен дворец в Амстердам през 2019-а.

Свирих соло пред Беатрикс по време на церемонията, на която моите спонсори Херман и Кора бяха наградени с кралското отличие „Сребърна сова“, за това, че подпомагат млади таланти. Бях избрана да свиря пред Беатрикс Холандска сред всичките талантливи деца, на които са помогнали Херман и Кора за 50-60 години“, вълнува се Теди.

Концертът е във високата 30-метрова Народна зала за приеми в двореца. Там Теодора прекарва повече време с кралицата-майка. „Посещавала съм много дворци, но за пръв път ми се случи да вляза в действащ дворец. Усещането беше неповторимо - цялата величествена архитектура, всичко е уникално голямо“, споделя дамата.

Пандемията, която разбива всички планове на музикантите, не я депресира, а активизира нейната креативност. След 2 седмици на „нищоправене“ Теодора решава да учи. Завършва онлайн две „бързи образования“, и то в легендарни висши училища - „Психология“ в Йейл и „Творчество и предприемачество“ в колежа „Бъркли“.

„Защо психология? Смятам, че тя е много важна за музиканта. А знанията по предприемачество ми бяха нужни, за да ръководя по-добре ансамблите си“, казва музикантката.

По време на пандемията тя организира повече от 30 концерта с музиканти от оркестъра. Заедно с колегите си Теодора създава едно неповторимо артистично пространство в огромна офис зала. Посетителите слушат музика... излегнати в шезлонги, които поради дължината си създават естествена дистанция. И понеже в това положение гледат нагоре, един артист прави на тавана впечатляваща арт инсталация.

От 2016-а до 2022-ра всичките проекти, които осъществява Теодора заедно с формациите си, са субсидирани от държавата и частни фондове. „За тази и следващата година получихме структурирани субсидии от общината в Грьонинген“, казва Теодора.

Амбициите на музикантката са да се обърне специално внимание на „аудиторията на бъдещето“ - децата. През март със „Северен камерен оркестър“ са изсвирили повече от 30 концерта, с които достигат до повече от 1500 деца между... 0 и 12 години. „Имахме няколко бебета на 3 до 6 месеца, които много добре приеха музиката“, казва Теодора.

Концертите са под формата на музикално пътешествие. Музикантите разговарят с децата, разказват им кратки истории. Проектът на българката е отличен от националното радио на Холандия като пример за новаторство в организирането на концерти за деца.

Теодора е неуморна в сътворяването на нови музикални спектакли. Преди 3 години с оркестъра си създават малък фестивал, посветен на Густав Малер. Наричат го „Интимен Малер“, защото свирят с аранжименти не за 1000 музиканта, а за 16. Подкрепени са от Националната фондация на Малер и субсидии от държавата, за организиране на турне.

Теодора с голямо удоволствие преподава в Консерваторията в Грьонинген на бакалаври и магистри, и то с бившите ми преподаватели. От 2020 свири в Ciconia Consort - камерен оркестър в Хага. От 2021-ва е първо чело на Holland Kamerorkest - камерният оркестър на Холандия.

Спечелила е прослушването за първо чело на националната Reisopera на Нидерландия, за турне на нова опера през 2024-а. От тази година е артист във Fever - водеща световна технологична платформа за развлечения на живо, с мисията да демократизира достъпа до култура и развлечения.

Музикантката живее щастливо в Грьонинген, който с двата си университета се е превърнал в академичен град на младостта. Обитава луксозен апартамент почти в центъра на града, като планира един ден да си има къща с двор.

Няма намерение да се мести в столицата Амстердам. „В тази малка страна е напълно възможно да пътувам за репетиция в Ротердам до 17 часа, в 20, 15 да свиря концерт в Амстердам и да се прибера с последния влак в Грьонинген“, споделя тя.