сн. „България он еър“

Тя му бе съдия, докато той търкаше наровете в ареста. Сега, когато Алексей Петров е вече на свобода, Румяна Ченалова зае мястото му зад решетките. Всичко това не се случи автоматично. Съдийката попадна под прожекторите и бе арестувана малко след като лично френският посланик в София Ксавие Лапер дьо Кабан я посочи с пръст, понеже не решила, както очаквал, дело, в което била замесена френска фирма.

Прокурор, адвокат и съдия. Звучи като съдебна електрокардиограма. Това е кариерното развитие на магистрата от търговското отделение на Софийския градски съд Румяна Ченалова. В момента вече тя не правораздава в зала, защото е обвиняема за престъпление по служба и документно престъпление. На 22 януари Ченалова беше отстранена временно от длъжност в Софийския градски съд за 6 месеца заради образуваните дисциплинарни производства срещу нея.

Ченалова е известно име в родния й град Стара Загора. Там тя започва кариерата си в съдебната власт като прокурор Бечева през далечната 1987 г. Била е районен обвинител и зам.-шеф на окръжната прокуратура. В професионалната й биография е записано, че два пъти е била награждавана от двама главни прокурори за работата си. Изненадващо обаче през 1997 година сменя амплоато и напуска съдебната система, за да стане адвокат. Десет години работи като защитник по търговски и наказателни дела. После отново прави завой на 360 градуса. През 2008 г. облича черната тога.

Тогава след конкурс става съдия в Наказателното отделение на Софийския градски съд. Докладчик е по важните съдебни дела. На следващата година Ченалова кандидатства за председател на окръжния съд в Стара Загора, но не е избрана. Възможно е препъникамък за кариерата й да е присъствието на името й в справката за входящите и изходящите обаждания на мобилния телефон на Красимир Георгиев, известен като Красьо Черния. От нея става ясно, че двамата са провели 30 телефонни разговора от 18 май до 17 юни 2009 г. с продължителност между 2 и 143 секунди. Оказва се, че Красьо се е обаждал на съдията 12 пъти, а тя го е търсила 18 пъти. По този повод Ченалова е наказана с понижение в ранг за две години за уронване престижа на съдебната власт. Тогава тя обясни, че търсила работа на сина си.

Името на Румяна Ченалова се свързва с много важни съдебни дела, сред които „Сапард" и „Октопод". Всъщност символът, с който я свързват, е плодът. Още през 2010 година тогавашният заместник главен прокурор Валери Първанов обяви, че се проверяват над 60 магистрати за корупция. Те използвали различни метафори - например: поръчват си „кошници с плодове", гаранционни карти и рядко се уговарят колко ще им струва. Малко по-късно сайтът „Съдебни репортажи" съобщи, позовавайки се на свои източници, че именно съдия Ченалова е била засечена със СРС-та да си поръчва „кошници с плодове".

„Има гнили ябълки в съдебната система." Това сигнализира френският посланик Ксавие дьо Кабан по повод на скандал, условно кръстен на името на френската фирма „Белведере", имайки предвид съдията по делото Ченалова. Тя бе решила дело срещу фирмата, в което я обявява в несъстоятелност, но френският посланик имал други данни. Според тях „Белведере" кипяла от приходи и фирмено здраве и не била за фалит. Той я обвини публично, подир което българските власти се разкършиха да я накажат. Правосъдният министър Христо Иванов поиска проверка, а след това ВСС взе решение за образуване на дисциплинарно производство срещу съдия Ченалова.
Тя водеше и делото „Октопод", което започна отначало заради нейното отстраняване. Ченалова е съдията, който оправда Илиян Тодоров - двойния убиец от дискотеката „Соло", който след това набързо избяга в чужбина. Това стана благодарение на отменената му мярка за задържане. „Невинен е, защото не e доказано, че е виновен. Има грешки в разследването", заяви тогава председателят на 29-и състав на СГС Румяна Ченалова.

Тя е съдията на втора инстанция по делото срещу бившия шеф на „Топлофикация" Валентин Димитров по обвиненията му във валутни престъпления. В края на май 2008 година той е осъден от Софийския районен съд на пет години затвор. В началото на 2009 година делото отива в Софийския градски съд, където се пада на Ченалова. Там то се разглежда в продължение на две години. Едва тогава съдебният състав открива съществени пропуски в обвинителния акт, които са нарушили правото на защита на обвиняемия. Съдът връща делото на Софийската районна прокуратура (СРП), която да ги поправи.

Срещу съдията има висящо дисциплинарно производство във ВСС, образувано заради разследване срещу нея в Македония за източването на 2,5 милиона долара. По данни на прокуратурата разследването там срещу нея е прекратено. Дали Румяна Ченалова ще облече отново тогата на съдия, или я чака съдбата на тези, които е пратила в затвора, в крайна сметка решават доскорошните й колеги въз основа на доказателствата.

Има много проблемни лица в българския съд, в българската прокуратура също. Някои от тях може би са с доста по-обемисти скандални съдебни решения. Но Румяна Ченалова имаше нещастието да бъде показана на обществото от посланик, чиито думи българските власти не просто чуват, а привеждат в изпълнение.