Снимки: Николай Кръстев

Хиляди българчета в САЩ няма да имат учебници за първия ден на новата година, след като помагалата останаха в България заради фалирала транспортна фирма. „Бомар трейдинг груп" имаше ангажимента да превози до Америка книгите, но от няколко седмици нейният собственик е неоткриваем за много от директорите на българските училища в САЩ, разказаха самите те пред BG VOICE. Само дни преди първия звънец те трябва да търсят други начини да доставят помагалата.

„Ние си отлагаме старта на учебната година за началото на октомври, защото нямаме достатъчно учебници и тетрадки", разказа директорът на школото в Лас Вегас Йорданка Атанасова. Тя научила от колеги за проблемите на „Бомар трейдинг" едва в края на август. Оттогава не може да открие собственика на фирмата Любомир Йорданов. За новите училища и тези в градовете с по-малки български общности това е проблем, защото нямат натрупан резерв от стари учебници като колегите им в Чикаго и Ню Йорк. Сега учителите търсят други варианти, с които помагалата да стигнат в САЩ поне до края на септември.

Преди година пък директорите на българските училища в САЩ получиха имейл от школото в Лос Анджелис, в който ги предупреждаваха за техния лош опит в миналото с тази компания и нейния собственик. Тогава обаче Любомир Йорданов организира и за своя сметка достави учебниците за всички родни школа в Америка. Пред финансирания от него в. „Старт" той обяви, че ще започне инициатива за подкрепа на българския език, за която ще отдели 250 000 долара. Година по-късно обаче компанията му е пред фалит, а няколко училища може да не си получат депозитите, които са платили.

„Аз му преведох депозит за учебниците и народни носии за новата година. Но когато му се обадих, той каза, че не може да ги достави и няма как да ни върне парите заради проблемите на фирмата му", разказа пред BG VOICE директорът на БУЦ „Знание" в Чикаго Лили Паслиева. Тя обаче се надява, че Любомир Йорданов ще изпълни обещанието си някой ден да намери начин и да върне депозита. „Не вярвам някой да посегне на парите на българското училище", убедена е тя.

За проблемите на „Бомар трейдинг груп" ни разказа и друг наш читател, който наскоро се премести да живее в България. Контейнерът с неговия багаж бил задържан на пристанището във Варна, откъдето отказали да го пуснат заради задължения на транспортната компания към тях. Човекът е трябвало да плати от джоба си дълга на „Бомар" от 800 долара, за да освободят товара му.

Телефоните на компанията, с които BG VOICE разполага, се оказаха изключени или сменени. Но оставаме отворени за коментар в бъдеще от Любомир Йорданов или друго оторизирано лице на компанията.
uchilishta-kare1_506


uchilishta-kare2_476