Схема на новита тенис градина, която ще отвори врати догодина

Столица на тениса за последните няколко дни е калифорнийското градче Индиан Уелс, където от 4 март се провежда един от най-престижните „Мастърс" турнири в света. BNP Paribas Open се слави в тенис средите не само поради голямата си посещаемост, но и по размерите си, които са сравними само с тези на четворката от Големия шлем (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon и US Open - б.а.).

„Индиан Уелс" е един от трите големи турнири в САЩ. Ако Cincinnati Masters е най-старият в Америка, а Miami Masters е най-новият, то Indian Wells Masters е най-големият. Въпреки че финансовата криза през 2008 г. не подмина и тениса, „Индиан Уелс" имаше късмет, че насреща бе милиардерът Лари Елисън. През 2009 г. третият най-богат човек в САЩ (след Бил Гейтс и Уорън Бъфет) и шестият в света купи 50% от акциите на турнира и по-този начин го спаси от фалит. Елисън не само предотврати банкрута на BNP Paribas Open, но дори си постави цели да модернизира и разшири тенис градината. От 2011 г. „Индиан Уелс" е първото и единствено досега голямо събитие извън Големия шлем, което се сдобива със системата Hawkеye (сложна програма, която проследява траекторията на топката из корта и я прожектира във видео формат - б.а.) на всичките си кортове. От 2012 г. турнирът става единственият в света, който дава по $1 млн. на победителите при мъжете и при жените. Днес наградният фонд надвишава $5 млн.

Разширяването

В края на миналата година новият CEO на BNP Paribas Open Реймънд Мур обявява идеята си да привлече 500 000 нови фенове до 2015 г. Част от реализацията им е планът за построяването на нов корт с 8000 места, който да отвори трибуни още през 2014 г. Билети обаче могат да се закупят още от сега. Иначе „Индиан Уелс" може да се похвали с втория по-големина тенис стадион в света с капацитет 16 100 места. Най-големият е „Артър Еш" в Ню Йорк, на който се играят мачовете от US Open.

Обновяването на тенис градината в калифорнийското градче бе официално отбелязана на специална първа копка миналата седмица, в която участваха лично Лари Елисън, миналогодишните победители Виктория Азаренка (Беларус), Роджър Федерер (Швейцария), Рафаел Надал (Испания) и шампионите от 2010 и 2011 г. Ана Иванович и Новак Джокович (Сърбия).

 „Играя тук от 1999 г. насам и за всичките тези години бях свидетел колко много израсна и се разви турнирът", сподели Федерер. Колежката му Азаренка пък благодари на милиардера Елисън за развиването на BNP Paribas Open.

 „Визията на Лари Елисън за този турнир е меко казано невероятна, а плануваните иновации и разширяването са в интерес както на играчите, така и на феновете", заяви изпълнителният доректор Реймънд Мур.

 Милиардерът собственик

Лорънс Джоузеф Елисън, или както всички го наричат Лари, е собственик не само на тенис турнира, но и на софтуерния гигант Oracle, който по приходи се нарежда само след Microsoft и IBM. Според класацията на „Форбс" за 2012 г. американецът е на шесто място в света по богатство с $41 млрд.

Елисън е роден през 1944 г. в Ню Йорк. Той обаче е даден за осиновяване от биологичната си майка, когато е бил 9-месечно бебе. Милиардерът не познава биологичния си баща, който е с италианско потекло. Роден е като Спелман, но по-късно приема фамилията на настойниците си, която идва от остров Елис в Ню Йорк, където вторият му баща емигрира от Русия през 1905 г. Елисън среща биологичната си майка за първи път, когато е на 48 години. Въпреки че е отгледан и възпитан в еврейските ценности от чичо си и леля си Лилиан и Луис Елисън, богаташът отказва bar Mitzvah и израства като атеист.

Лари Елисън е минавал под венчилото 4 пъти, като има 2 деца от третия си брак. За последен път се жени през 2003 г., като интересното е, че официален фотограф на сватбата е покойният Стив Джобс, който приживе е един от близките приятели на собственика на Oracle. В момента 68-годишният милиардер е отново ерген, след като се развежда през 2010 г.

Като всеки богаташ Елисън може да се похвали с много движими и недвижими имоти. Стойността на именията му, разположени предимно в Калифорния и Хаваи, възлиза на близо половин милиард долара. Последната придобивка на калифорнийския могул е 1000 декара имение с голф игрище, което се намира в ранчо Мираж (съседното градче на Индиан Уелс - б.а.)

Благотворителност

Наред с най-богатите американци Лари Елисън е един от видните филантропи в САЩ. От 2010 г. той членува в клуба „The Giving Pledge", създаден от Бил Гейтс и Уорън Бъфет, чиято цел е да агитира милиардерите по света да дават по-голямата част от богатствата си за благотворителност.   

Извън този контракт може да се спомене, че през 2010 г. по идея на Елисън на „Индиан Уелс" бяха организирани благотворителни мачове на двойки между Щефи Граф/Линдзи Дейвънпорт и Мартина Навратилова/Жустин Енен, както и между Родър Федерер/Пийт Сампрас и Рафаел Надал/Андре Агаси. Като резултат бяха събрани $1 млн., които бяха дарени за възстановяване на разрушеното от земетресението през онази година Хаити.