Избраният за президент Доналд Тръмп обяви в понеделник списък с укази и действия, които ще предприеме през първите си 100 дни в Белия дом. Бизнесменът направи това във видео в Youtube и още веднъж ограничи възможността на медиите да му зададат въпроси по тези идеи. Той не е дал пресконференция в 12-те дни, откакто спечели изборите - в ярък контраст с демократичната традиция в тази страна. Все още не е допуснал т.нар. пул от журналисти, които следят всяка стъпка на всеки президент (и избрания за такъв).

Във  видеото Тръмп обявява, че САЩ ще се оттеглят от Транспасифик партньорското споразумение, ще отмени регулации в енергийния сектор, свързани с екоенергията, ще предприеме стъпки срещу кибер- и други атаки, ще разследва злоупотреби с американските визи и ще въведе правила срещу членове на неговата администрация, които искат да напуснат, за да станат лобисти.

Междувременно той продължава с попълването на кабинета си с противоречиви личности.

В петък бяха разкрити номинациите на сенатора на щата Алабама Джеф Сешънс за министър на правосъдието, на конгресмена от щата Канзас Майк Помпео за директор на ЦРУ и на пенсионирания генерал-лейтенант Майкъл Флин за поста съветник по националната сигурност на САЩ. Сешънс и Помпео ще трябва да получат подкрепата на Сената, докато кандидатът за съветник по националната сигурност не се нуждае от такова одобрение.

И тримата мъже имат безкомпромисен подход към националната сигурност, който се различава значително от доктрината при администрацията на Барак Обама. Подборът на триото показва, че Тръмп няма да се откаже от някои от по-противоречивите си позиции за националната сигурност.

Конгресменът от щата Канзас Майк Помпео е от консервативното крило на Републиканската партия и е яростен критик на споразумението за ядрената програма на Иран, сключено по време на втория мандат на Барак Обама. Доналд Тръмп също не харесва споразумението и обяви, че то ще е едно от първите неща, които ще ревизира.

През уикенда Тръмп се срещна с Мит Ромни - кандидата за президент на републиканците в кампанията през 2012 година. Спекулациите са, че той би могъл да бъде назначен като държавен секретар. Ромни бе яростен критик на Доналд Тръмп и докато републиканците определяха кандидата си, призоваваше съпартийците си да гласуват за когото и да било друг, но не и за ексцентричния милиардер. В отговор пък Тръмп неколкократно нарече Мит Ромни „неудачник". За поста държавен секретар се спряга и името на бившия кмет на Ню Йрок Руди Джулиани, който обаче може да бъде атакуван заради връзките си с враждебни чужди правителства, за които е работил като адвокат и лобист през последните години.

Междувременно от снимка на "Асошиейтед прес" става ясно какви ще са приоритетите на министерството на националната сигурност (DHS). Те са уловили кадър на Тръмп с Крис Кобак - предполагаемия кандидат да оглави институцията, под чиято шапка са и имиграционните служби. В ръката си Кобак носи документ, който изглежда като "стратегия за първите 365 дни"  на мегаминистерството.

Кобак иска да бъде възстановена системата за следене на посетителите, които влизат в САЩ с виза - т.нар. National Security Entry-Exit Registration System, която работеше от 2002 до 2011 г., а след това бе заменена от US-VISIT. "Всички чужденци от високорискови райони трябва да бъдат следени", се казва в плана.

Снимката разкрива още как идеите на Кобак са в синхрон с предложенията на Тръмп от кампанията като въвеждането на "екстремен въпросник за високорискови чужденци" с теми като подкрепата за шериата, джихад, равенството между мъже и жени и подкрепата за Конституцията на САЩ. По време на кампанията Тръмп също обсъждаше идеята за

идеологически тест за имигрантите

Кобак също предлага спирането на бежанци от Сирия. Досега в САЩ са приети 12,587 души от страната, разкъсвана от война, след процес за проверка, който отнема около 2 години на човек.

Част от текста на стратегията е покрита от ръката на Кобак. Изглежда, че в документа се говори за депортирането на "рекорден брой криминални имигранти в първата година". Тръмп заяви това и в първото си телевизионно интервю по CBS. Според него това са 2-3 милиона души, но според оценки на имиграциони организации хората без статут и с криминално досие са много по-малко - около 800 хиляди души.

В стратегията на Кобак изглежда, че ако той стане министър по националната сигурност, ще въведе нови правила за работата на имиграционните служби, които ще се различават значително от тези по времето на Обама. Кобак например определя като криминално проявен имигрант "всеки, арестуван за каквото и да е престъпление, и всеки член на банда" - а не тези, осъдени по конкретни обвинения.

Планът на Кобак предвижда строежа на стена по границата  с Мексико - от текста е видно, че той иска това да стане с бързи темпове.

Стратегията споменава и т.нар. PATRIOT Act - закона, приет след атаките от 11 септември, който ограничава много от гражданските права в страната.  Изглежда, че новата администрация ще се стреми да използва неговите провизии, за да защити противоречивите си решения от съдебни дела, които могат да бъдат започнати от правозащитни организации или от демократите.