Прокуратурата дори не си направи труда да образува дело за тази подстрекателска снимка

Едва един час е изминал от новата 2017 г., когато такси спира срещу популярния истанбулски клуб „Рейна". Мъж слиза от колата, вади от багажника сак, измъква от него калашник и започва да стреля в движение. Младият полицай на входа е първият покосен, после е убит първият цивилен. Така в Турция започва първото кърваво нападение срещу цивилни през 2017 г., което вещае много лоша година за страната.

След като стреля безразборно сред близо 800 гости и персонал в клуба на брега на Босфора, мъжът сваля шапката и якето си и изчезва. Почти 24 часа по-късно властите не са го открили. Специалисти по сигурността коментират пред турски телевизии, че нападателят се е държал „професионално, като обучен и хладнокръвен убиец" и че вероятно мястото е било проучено преди атаката.

С активизирането на турските военни операции срещу кюрдски партизани и радикални ислямисти в Сирия и съюзническата сделка с Русия и Иран за сирийско примирие атентатите в Турция зачестиха. Изглежда напълно логично те да отвърнат с активиране на вербувани в Турция свои съмишленици, разказва Мурат Йеткин от в. „Хюриет". По този повод той обръща внимание на няколко факта. Първият е, че атентатът вероятно е признак за провал на спецслужбите, особено в контекста на увеличената охрана покрай Нова година. Няколко предупреждения бяха изпратени към губернаторите, че се очакват терористични атаки в големите градове и особено в Анкара и Истанбул и в частност срещу молове, ресторанти или клубове, популярни и сред чужденци и туристи.

След опита за преврат властите обявиха, че органите на реда и правосъдието са били в ръцете на последователите на Фехтуллах Гюлен и последва мащабното им прочистване. Хиляди бяха уволнени, но въпросът сега е как са били заместени те. Част от попълнението са съвсем млади и неособено опитни мъже (21-годишният полицай, убит пред „Рейна", е бил едва от 10 месеца на работа) или стаени атентатори като убиеца на руския посланик. Много въпроси очакват отговори за това как се координират отделните звена след чистката. Но един от най-сериозните проблеми е политическата атмосфера в Турция на растящ с всеки ден национализъм и религиозен шовинизъм.

На 28 декември мнозина турци бяха шокирани от фотографията на трима членове на националистическа войнстваща група, които се снимаха в провинция Айдън с мъж в костюм на Дядо Коледа, в главата на когото са опрели пистолет. Местният лидер на организацията, известна през годините и с други крайни и заплашителни действия, обясни, че целта била „да бъдат върнати хората към корените им". „Ние сме турци мюсюлмани и сме били знаменосци на исляма хиляда години. Не можем да гледаме подобни симпатии към коледната традиция, а не към нашите Хъдърлез, Невруз или другите религиозни или национални празници. Организирахме този протест срещу коледните тържества, за да напомним на хората, че вместо това трябва да празнуват нашите национални празници", каза Бурак Яшар.

Това можеше да остане като крайна проява в периферията на турския религиозен и политически живот. Но нито полицията, нито съдът предприе срещу тримата действия във връзка с „подстрекателство към извършване на престъпление" и „разпалване на омраза между хората". На следващия ден и малко повече от 24 часа преди нападението в Истанбул Директоратът по религиозните въпроси (Диянет) разпространи позиция, прочетена в повече от 80,000 джамии, в която се казва, че „с наближаването на края на годината абсолютно не се препоръчва на вярващите да се самозабравят, както и предназначението на това защо са създадени, и да демонстрират незаконно отношение и поведение, което по никакъв начин не съответства на нашите ценности. Тревожно е как първите часове на новата година често се пропиляват в стила на новогодишни празненства, характерни за други култури."

След касапницата в Истанбул лидерът на Диянета Мехмет Гьормез веднага осъди атентата с категоричното изявление, че „няма разлика" дали атаката е срещу храмове или места за забавление - и в двата случая тя трябва да бъде осъдена. „Хората в Турция са дълбоко наранени и натъжени от бруталното въоръжено нападение срещу беззащитни хора в първите часове на новата година. Това е действие е жестоко и ужасяващо. То е убийство и клане, заяви Гьормез. - Няма значение дали този варварски акт е извършен в базар, на място за молитва или в увеселително заведение. Целта на терористите не са местата, а хората, страната, народът и човечността. Тероризмът никога няма да бъде приет, независимо кой го извършва и срещу кого е извършен. Единственото отличаващо снощния терористичен акт от другите е, че целта му е да раздели нацията и да насъскват един срещу друг хора с различен начин на живот."

„Хюриет" обяснява, че изявлението е дошло, след като в социални мрежи са започнали да се множат одобрителни за атентата коментари от хора, смятащи, че да се празнува Нова година по този начин не е ислямско и би трябвало да бъде осъждано.