Официално е - САЩ и Китай са в безпрецедентна търговска война след като азиатската страна наложи реципрочни вносни мита за десетки милиарди долара. Ходът идва в отговор на американските мита от 25 процента върху китайски стоки на стойност 34 милиарда долара. Те ще засегнат 818 продукта, сред които автомобили, части за самолети и твърди дискове за компютри.

Пълният списък на всички обмитени стоки от Китай, засяга стоки от ежедневието, но пощадява засега стоки като мобилни телефони и телевизори. Към това САЩ ще добави и допълнителни мита от 10 % на други стоки. От Белия дом обявиха, че ще има публична дискусия за обмитяването на стоки за още 16 милиарда, които в момента са в допълнителен списък. Американските тарифи са резултат от намеренията на Доналд Тръмп да запази стотици хиляди работни позиции в САЩ и да спре „несправедливата кражба на американски технологии и интелектуална собственост от страна на Китай". Бейжинг пък обвини Вашингтон в започването на „най-голямата търговска война в икономическата история".

Ключови компоненти за електроника, части за автомобили и самолети и стоки от ежедневието ще поскъпнат в следствие на наложените мита.


Намеренията на Тръмп обаче имат и директен ефект върху джоба на всеки един потребител в САЩ, както и на редица щати, които са износители на земеделски стоки. Ответните мита на Бейжинг ще засегнат 545 стоки производство на САЩ, на същата стойност от 34 милиарда долара. Сред тях са земеделски продукти като соя, автомобили и морски деликатеси.
Шест от щатите, които подкрепиха Доналд Тръмп в президентските избори през 2016 година - Алабама, Мичиган, Пенсилвания, Южна Каролина, Тексас и Уисконсин, са особено засегнати от китайските мита.
Някои продукти като свинското и ядките могат да поевтинеят в САЩ в резултат на по ниско търсене от страна на Китай. Това обаче ще удари фермерите и други производители, които разчитат на износа си за чужбина.

Тръмп настоява, че наложените мита са в защита на американската икономика и дори заплаши, че ще последват допълнителни мита за стоки за още 200 милиарда долара „ако Китай отново увеличи вносните мита". Всичко това може да има пагубен ефект и върху работниците в Америка.
Когато Джордж У. Буш наложи 30% мито върху стоманата през 2002-ра година, близо 200 хиляди работници в американската промишленост загубиха работата си.
Тарифите наложени от Тръмп имаха сравнително малък ефект върху азиатската фондова борса, но експерти предупреждават от месеци за възможните щети на подобно търговско противопоставяне. Афектирана ще е не само американската икономика, но и световната.