Най-големият син на американския президент Доналд Тръмп е бил в контакт с „Уикилийкс" чрез социалната мрежа туитър седмици преди президентските избори в САЩ, спечелени от баща му. Организацията е продължила опитите да се свърже с него и след изборите и е поискала основателят й Джулиан Асанж да бъде предложен за посланик на Австралия във Вашингтон.

Това сочат съдебни документи, предадени от Доналд Тръмп-младши на разследващите в американския Конгрес, които работят по руското разследване за намеса в президентския вот и връзки между предизборния щаб на Тръмп и Москва. Документите са изтекли до списание „Атлантик", а според Асанж кореспонденцията в двата профила в туитър, пресъздадена в материала, е извадена от контекста.
Доналд Тръмп-младши публикува кореспонденцията си в туитър.

Комуникацията е била между 20 септември и 12 октомври 2016 г. От страна на „Уикилийкс" тя е продължила и след като Тръмп спечели изборите, но синът му не е отговарял на новите съобщения. Макар в кореспонденцията между двата профила да няма уличаваща информация, тя е била в деликатен момент за кандидатпрезидентската кампания, а и за „Уикилийкс". По това време сайтът публикува имейли, добити чрез атака на щаба на демократите, а според американските разузнавателни агенции зад атаката стои руското правителство. Самият Тръмп-младши влезе в полезрението на „руското разследване" след среща с руската адвокатка Наталия Веселницкая с предложение за ценна информация, която може да се използва от баща му срещу Клинтън.

„Хей, Доналд, чудесно е да видим, че ти и баща ти говорите за нашите публикации", отбелязва „Уикилийкс" в лично съобщение два дни след като кандидат-президентът обявява на предизборно събитие: „Обичам „Уикилийкс"!" „Силно препоръчва(ме) баща ти да сподели в туитър този линк, ако ни спомене. Има много чудесни истории, които пресата пропуска, и сме сигурни, че част от вашите последователи ще ги намерят." С тези думи организацията предлага на Тръмп-младши линк към wlsearch.tk, инструмент за търсене в базата данни с изтекли имейли от председателя на кампанията на Хилъри Клинтън, Джон Подеста, които сайтът вече е започнал да публикува до този момент.

Според публикацията в „Атлантик" синът на Тръмп не отговорил, но два дни по-късно споделил в профила си хипервръзката и насърчил „онези, които имат време да четат за корупцията и лицемерието", изложени на показ в имейлите.

„Имидж на безпристрастност"

Списанието отбелязва още, че синът на президента (тогава кандидат) е споделил, че е във връзка с „Уикилийкс", с няколко души от щаба, например бившия главен стратег и шеф на кампанията Стивън Банън и зетя на Тръмп Джаред Къшнър. Според материала комуникацията е продължила до юли тази година, но от 12 октомври 2016 г. е само от страна на организацията на Асанж. На 21 октомври миналата година например „Уикилийкс" предлага на Тръмп-младши да помогне за "изтичането" на данъчните декларации на кандидат-президента, за да подобри „драматично" имиджа си на „безпристрастност". „Това означава, че повечето неща, които публикуваме за Клинтън, ще имат много по-голямо въздействие, защото няма да се възприемат като идващи от източник, „подкрепящ Тръмп и Русия"," отбелязва „Уикилийкс".

На самия изборен ден - 8 ноември - „Уикилийкс" предлага на Тръмп-младши, ако баща му загуби изборите, както се очаква, да откаже да признае загубата си и да насочи вниманието към медиите, които са „фалшифицирали" вота.

Посланикът Асанж

През декември „Уикилийкс" прави още по-необичайно предложение. По това време Тръмп вече е избран за президент, а организацията иска помощ от сина му в опитите на Асанж да се справи със съдебното преследване от правителствата на Великобритания, САЩ и Швеция.

„Би било наистина лесно и от помощ, ако баща ти предложи Австралия да назначи Асанж за посланик във (Вашингтон)... Няма да го направят, но би изпратило правилния сигнал до Австралия, Великобритания (и) Швеция, за да започнат да спазват закона и да спрат да го изкривяват, за да се подмажат на семейство Клинтън."

От „Уикилийкс" дори предложили думите, които Тръмп би могъл да използва, отправяйки предложението си: „Това е „наистина умен и корав тип и най-известният австралиец!" или нещо такова."