Ден преди да изтече срокът за подаване на заявления за гласуване на изборите на 12 май т.г., изглежда, че ще има само една избирателна секция в град, в който няма българско консулство. На президентските избори през 2011 г. броят им беше 10.

Там, където има дипломатически мисии на България, са необходими 20 заявления. Във Вашингтон, Ню Йорк, Чикаго, Лос Анджелис, Торонто и Отава техният брой е достигнат, макар и на места надминат почти в последния момент.

Към редакционното приключване на BG VOICE във вторник вечерта, 9 април, единствено в Ню Йорк желаещите да гласуват (85) са повече в сравнение с Чикаго и Лос Анджелис (37) и Вашингтон (54). В Отава са 32, а в Торонто - 60.

„В Ню Йорк има сравнително голям интерес, казаха от консулството ни там. - Но цифрите по традиция са сходни." Служители признават, че „честно казано, не сме имали кой знае какви очаквания", а и хората, които подават заявленията, не идват специално за това. „Имат нужда от други консулски услуги и между другото попълват бланката."

В останалите градове в САЩ нужните поне 100 заявления са подадени единствено в Дес Плейнс, Илинойс. Броят им е 201. Там българите се представиха добре и през 2011 г., когато избираха президент. Заявленията бяха над 1,000.

На кантар е откриването на секция и в Албъни, Калифорния. Там до момента 87 души са подали заявления. До края на деня в четвъртък нужните 100 броя може и да се съберат. Желаещите да гласуват могат да попълнят формуляр и онлайн от сайта на Централната избирателна комисия www.cik.bg. В горния десен ъгъл има линк „Електронно заявление за гласуване извън страната".

По-различно е в Канада. Законът там предвижда чужденци да гласуват единствено в градовете, където има посолство или консулство. Отварянето на избирателни секции в други градове зависи единствено от добрата воля на канадското правителство, заяви генералният консул на България в Торонто Иво Мускуров. „Не зависи от желанието на общността, а от властите, добави той. - Може да решат и да не го правят."

Но това е малко вероятно. По време на президентските избори, добави Мускуров, местните власти са позволили откриването на избирателни секции в Монреал и Брамптън. Консулството в Торонто е поискало разрешение за повторно откриване на секциите там, но такова все още не е дадено. „Може да стане и дни преди самите избори, както миналия път, каза дипломатът. - Но сигурно ще стане. Чакаме." Г-н Мускуров добави, че той и екипът му имат готовност да отворят още секции, ако получи разрешително. Подадените заявления в Монреал са 206, а в Брамптън - 91.

През 2011 г. на президентските избори в САЩ имаше рекордно малко избирателни секции - общо 14. В Чикаго за първи път не се гласуваше в църквите.[4/10/2013 4:15:09 AM] Ясен Дараков: Тогава обаче се събраха нужните 100 заявления в Бостън, Детройт, Атланта, Брумул, Орландо, Сейнт Питърсбург, Форт Лодърдейл, Атлантик сити и Лас Вегас, а сега това не изглежда реално. В Бостън има подадени 77, Сейнт Питърсбург - 57, Атланта - 45, Брумул - 28, Орландо - 8, Атлантик сити - 4, в Детройт и Форт Лодърдейл - по 2, а в Лас Вегас, по данни на външно министесртво и ЦИК, нито едно.