Австралийски учени, прведвождани от проф. Питър Гънинг от университета на Нов Южен Уелс, са създали принципно ново лекарствено средство, което може да предизвика революция в борбата с раковите заболявания. Проф. Гънинг разказа, че новият препарат въздейства върху протеина тропомиозин, отговарящ за клетъчната архитектура, докато използваните сега лекарства разрушават аналогичния протеин - актин. По думите на медика един от основните проблеми е, че актинът, който се съдържа в поразените от рака клетки, на практика по нищо не се различава от актина в клетките на сърдечния мускул. Австралийските учени обаче открили, че тропомиозинът в раковите клетки има съвършено различни характеристики от този в здравите клетки на организма.

Първоначално изследванията са били извършени с компютърни технологии. Медиците моделирали 25,000 варианта на възможни лекарства, от които само едно се е оказало ефикасно. ,,Нашият препарат разрушава структурата на раковите клетки, при това процесът протича бързо", пояснява ученият. Здравите клетки обаче остават незасегнати. Извършените изпитания показват, че лекарството действа срещу всички видове злокачествени тумори. ,,Никой още не е успявал да създаде подобен препарат", подчертава професорът. Той отбелязва, че сега главната задача пред екипа е в края на 2014 г. лекарството да бъде изпитано върху болни от невробластом (трудно излечима форма на рак при децата). Резултатите от досегашните изследвания на австралийските учени са публикувани в сп. ,,Кансър рисърч".

Междувременно изследване на 145,000 жени на възраст между 50 и 79 години установи, че ръстът е по-голям фактор за развитие на рак от затлъстяването при жените в менопауза. Самата височина не увеличава опасността от рак, но по-скоро е фактор за определяне на причините за болестта. Най-застрашените области са бъбреците, дебелото черво и щитовидната жлеза. Според учените развитието на тялото ни в юношеските години може да увеличи риска от развитие на заболяването, което се дължи главно на хормоните.