Според неофициална информация и досега сградата на Дипломатическия клуб е бил ползвана от Делян Пеевски

Николай Стоянов

Фирма без почти никаква дейност, собственост на трима младежи, придобива без конкуренция Дипломатическия клуб в Бояна и други три апетитни имота на държавното АДИС за около 10 млн. лв. Медиите описват всичко това, намират и косвени връзки на въпросната „Ексклузив уеб дизайн", сочещи към депутата Делян Пеевски... Вдига се малко шум в парламента, вследствие на който на депутатите е обяснено, че парите са получени от друга фирма. НАП проверява произхода на средствата, той се оказва, че е банков заем. Остават да висят някакви противоречия, но страницата би следвало да е затворена.

Има обаче проблем с вече приключената приватизация и той е, че връзките далеч не са само косвени и колкото и да е странно двете изключващи се тези за финансирането явно се допълват. По информация от източници, запознати с документите по сделката, парите за покупката идват от свързаната с депутата „Дореко комерс", която пък на свой ред се финансира с кредит от Първа инвестиционна банка. Тя е често ползвана от депутата (виж карето), като другата любима е държавната ББР.

„Дореко комерс" e собственост на „Дореко" от Британските Вирджински острови. От данните в „Досиетата Панама" става ясно, че нататък собствеността отива в бахамско и сейшелско дружество, които опират до консултантски компании по регистрация на офшорки. И макар финалният собственик да не е известен, на местна почва има достатъчно връзки на „Дореко" с Пеевски.

Най-пряката е, че през пролетта на 2016 г. той продаде на „Дореко комерс" директно притежавания си дял от 18% в пловдивската фабрика „Юрий Гагарин". Овен това „Дореко" е и кредитор на официално притежаваното от Пеевски „НСН инвестмънт", чрез което той е собственик в медийните си компании и „Техномаркет".

Още отпреди това обаче под шапката на „Дореко" са няколко компании, свързани с Пеевски и цигарените му операции. „Дореко комерс" е собственик на „Принт трейдинг", което под предишното си име „ИПК Родина 1" беше инвеститорът в прочутата нова печатница за изданията на семейството на депутата. Нейното строителство беше финансирано през „Партнер лизинг" с пари от КТБ, като задълженията са около 100 млн. лв. и са необслужвани. Затова и сградата беше продадена от съдебен изпълнител и придобита от друго свързвано с Пеевски дружество - „А.Е. Бест съксес сървисес". Преди да бъде придобито от „Дореко", едноличен собственик на „ИПК Родина 1" е Яне Янев - отговорен секретар на вестниците на Пеевски/Кръстева и зам.-председател на тогава оглавявания от Пеевски лично Съюз на вестникарите и разпространителите на печатни издания.

Освен това „Дореко" е акционер и в още няколко дружества. „Дореко секюрити" е компанията, в която като управител е бившият началник на Националната следствена служба Бойко Найденов, за който Цветан Василев твърди, че е бил кандидат на Пеевски за главен прокурор и е намерил „тих пристан" в „Булгартабак". Има и още една компания в групата под този бранд „Дореко принт инвестмънт", управлявана от Емил Деведжиев, който има пълномощно да представлява офшорката в българските й фирми и да се разпорежда еднолично, включително и да ги продава. „Дореко" е собственик и на рекламната агенция на „Булгартабак", „Сода комюникейшънс" и „БГ бизнес солюшънс", което внедрява управленски системи и сред клиентите му личат почти всички компании, свързвани с Пеевски. Последната обаче през април 2016 г. е продадена на сингапурското „БГ бизнес солюшънс", което е собственост на дубайското „Ти Джи Ай мидъл ийст" - това е акционерът с 12.2% в „Булгартабак", придобил през март прекия дял на Пеевски в цигарения холдинг, а също и новият собственик на „Техномаркет", чието придобиване беше разрешено от КЗК през ноември 2016 г. В Търговския регистър вече има свикано общо събрание на веригата за техника, където се предвижда в борда й да влезе изпълнителният директор на „Булгартабак" Владимир Жеков.

„Дореко комерс" е и собственик на австрийското „Тоуб трейд интернешънъл". Преди това там акционер е бил бившият изпълнителен директор на „Булгартабак" Венцислав Чолаков, а все още директор е Венцислав Донков, който доскоро беше формалният собственик на свързваното с Пеевски „Лодис инвест", което произвежда сирене и кашкавал под марките „Лакрима" и „Фрезко". През 2016 г. и то се озова в портфейла на „Дореко", а Донков бе сменен с Деведжиев.

Буквално преди седмици има и още една аналогична придобивка - формалният собственик на тържището за плодове и зеленчуци в пазарджишкото село Огняново Кирил Гератлиев бе назначен в борда на държавното „София тех парк". Той прехвърля своята „Булвег трейд" (която е собственик на 78% от „Пазар на производителя - Пазарджик") на „Дореко комерс" по номинал, а на негово място като директор е назначен Деведжиев.

Това е доста показателно за механизма, по който номиналните собственици при нужда бързо се сменят, а реалният контрол идва през финансирането. Самият факт, че след покупката на скъпите имоти с кредит „Ексклузив уеб дизайн" не ги ипотекира, показва, че кредиторът явно го приема за достатъчно доверено дружество. Иначе няма особена логика да дадеш на непознати 20-ина годишни от Стара Загора 10 млн. лв., с които да си купят Дипломатическия клуб в Бояна, разположен на над 7 декара, магазин, ресторант и сграда в квартал „Изток".

Потокът на пари от Първа инвестиционна банка (ПИБ) към бизнеси, свързани с Пеевски, не е новина, като банката обслужва голяма част от дружествата на депутата. Още през 2015 г. покрай увеличението на капитала на „НСН инвестмънт" стана ясно, че и депутатът, и дружеството са обслужвани от ПИБ. Освен това пак през 2014 г. банката сключи и редица цесии с компании, свързани с Пеевски, като им прехвърли свои вземания от фалиралата КТБ и така им позволи да занулят задълженията си. Последно през октомври тази година „Техномаркет" договори 24 млн. лв. кредитна линия от банката. За целта мажоритарният акционер „НСН инвестмънт" ипотекира къща на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви" в София, която буквално до дни преди това е била заложена в полза на „Дореко комерс". Другата банка, през която Делян Пеевски регулярно финансира дружества от групата си, е държавната ББР.