Първан Симеонов, „Галъп интернешънъл"

Три са поводите само за 20 дни, откакто кабинетът „Борисов 3" е на власт, да се завихрят скандали, да има оставки на зам.-министри и служител на Министерството на отбраната. Първо, има поредица от нелепи действия на тези хора. Не може да се снимаш, позирайки с нацистки поздрав, и да публикуваш такива снимки. Второ,  участието на патриотите в управлението е ходене по въже, защото националисти за пръв път официално влизат във властта и е логично опозицията, особено ДПС - традиционните противници на патриотите, да им търси гафове. Важно е такива гафове да няма. Трето, в целия Западен свят и в България в момента темата с политическата коректност е подложена на изпитания. А що се отнася до това, че опозицията иска оставката и на Валери Симеонов, в крайна сметка това е работата, тъй като с тази тема шега не бива. Имаме, от една страна, социалистическа опозиция, от друга, етническа опозиция, които на теми като нацизъм реагират бурно. Според мен Валери Симеонов по-скоро е праволинеен човек, който е сбъркал. Това не е неговият траен политически стил, но наистина е допуснал гаф. В тази ситуация аз бих потърсил извинение и след това доста по-обрано поведение. От друга страна, през цялото време ще сме свидетели на атаки спрямо „Обединените патриоти". Ако погледнем картината в България, те бяха предпочитани и отляво, и отдясно.

А ДПС през цялото време ще атакува участието на патриотите в правителството. Но това е добре и за двете организации, защото така стягат редиците. Тънкият момент тук е, че става дума за нацизъм - големия страх на Европа, т.е. очакват Европа да каже - не се събирайте с тези, защото са крайни, и ако два дни по-късно се окаже, че те наистина са крайни, се получава автогол. А докъде ще стигне напрежението? Истината е, че кабинетът „Борисов 3" по-скоро донася известно успокоение. В управлението са mатриотите, едно от харесваните неща в България, около него е и Веселин Марешки, отделно кабинетът се заиграва с мажоритарния вот - все харесвани неща у нас. Смятам, че по-скоро кабинетът може да се радва на стабилност.

Въпросът е доколко mатриотите ще свикнат с новата си роля - участници във властта. Много по-лесно е извън властта - там търсиш проблеми, ти си коректив, но когато си в управлението, става доста по-сложно и нямаш право да говориш какво да е. Прогнози за живота на това правителство е трудно да се правят. Не е сигурно, че ще изкара пълен мандат, но не е и изключено. Оттук нататък целта на Борисов ще бъде да не пада рейтингът на кабинета и ще го крепи. Рейтингът на правителството е такъв, какъвто беше в предишния мандат на Борисов, 32% кредит на доверие. Мисля, че може и да укрепне малко, защото обикновено всяка нова власт внася успокоение.

Винаги има няколко месеца, в които обществото привиква с новата власт, така че може и да укрепне малко, стига да не се случват подобни скандали. Сигурно е, че до края на европейското председателство кабинетът „Борисов 3" ще изкара, после е добре да продължи, защото европейското председателство, ако мине добре, ще налее легитимност на този кабинет. Едно е ясно - ще има ярка опозиция, а ГЕРБ не са свикнали с това. Второ, няма да му е лесно на това правителство, защото ДПС винаги е искало да бъде съучастник във властта. ДПС се сражава на своя си фронт срещу ДОСТ и в това сражение ДПС трябва да показва сила, а тя идва от допира му до властта. Сега  допирът до властта няма как да се случи с участието на mатриотите и затова ДПС удря по тях.

В третия си мандат Бойко Борисов ще е нещо като мек вариант на Виктор Орбан. В първия мандат беше като Волен Сидеров, после като Симеон  Сакскобургготски т.е. първо отмъщаваше, после помиряваше. Сега ще е по-гъвкав. На практика ще е Борисов от втория мандат - балансиращ, помиряващ, а понякога разделящ, за да помири после страните. А като казах Обран, имам предвид, че управлението на унгарския министър-председател е консервативно управление, национално, не обича Сорос, не обича зеленото, държи отворена вратата на Изток, балансира, управление със социален елемент. Това ще е в момента и Борисов - малко по-консервативен, отколкото в предходния мандат, но това е модата в целия Западен свят - консервативното, националното.