Южна Африка започна най-големия опит за нова ваксина срещу вируса на СПИН - ХИВ, който беше приветстван като „последния пирон в ковчега" на тази болест. Учените се надяват, че ваксината, която се нарича HVTN 702, най-накрая би могла да доведе до лекуване на СПИН, който засяга 37 млн. души по целия сват и убива 1 млн. всяка година.

В едва седмия опит за ваксина на ХИВ 5400 сексуално активни южноафрикански мъже и жени на възраст между 18 и 35 г. ще участват в тестове на медикамента, който е бил синтезиран от фармацевтичните компании Sanofi Pasteur и GSK. Ваксинирането се финансира от Националния институт за алергии и инфекциозни болести на САЩ, армията на САЩ, Съвета за медицински изследвания на Южна Африка и Фондацията на Бил и Мелинда Гейтс.

Антъни С. Фауци, директорът на Националния институт за алергии и инфекциозни болести на САЩ, каза, че „безопасна и ефективна ваксина срещу ХИВ би била последният пирон в ковчега на СПИН. Дори частично ефективна ваксина би ограничила осезаемо болестта в страните с висока концентрация на заболели от СПИН, като Южна Африка например."

Този опит ще изпробва ефективността и възможните странични ефекти на ваксината, която е модифицирана версия на предишната - RV144. Тя беше тествана през 2009 г. върху 16,400 души в Тайланд и се оказа ефективна само за 31% от тях. Този макар и ограничен успех даде на учените надеждата, че са близо до намирането на клиничен начин за превенция на ХИВ. В момента вирусът се третира с медикаментозна програма, но не може да бъде предотвратен лесно. Новата ваксина включва редица модификации. Учените се надяват да докажат поне 50% ефективност - значително нарастване от процентите през 2009 г., и да осигурят лиценз за производството й.

Д-р Гленда Грей, президент на Съвета за медицински изследвания на Южна Африка, казва: „Жителите на Южна Африка градят история с участието си в проверяването на ефективността на ваксината срещу ХИВ, която иска да надгради резултатите от тайландските опити. ХИВ нанася огромни щети върху Южна Африка, но сега започваме научно изследване, което би могла да ни помогне много."

Половината от участниците ще получат ваксината, а другата половина ще бъде оставена да се предпазва на основата на ефекта „плацебо". На всеки един човек ще бъдат сложени пет инжекции в рамките на една година, а също и медикамент, който да предизвика имунната система да отговори сама. Учените ще наблюдават отблизо за всякакви странични ефекти или симптоми, както и дали ваксината не действа по предназначение. Всеки, който участва и въпреки това се разболее, ще получи медицинско лечение, което обаче не звучи така утешително. Резултатите се очакват през последните месеци на 2020 г.