Днес ще се опитам да изясня някои основни грешни разбирания на начинаещите инвеститори, било то в техните пенсионни сметки, образователни акаунти за деца или като цяло във финансовото им образование. Моята основна цел със статиите, които излизат всяка седмица, е да давам по-голяма яснота за финансовата система в Америка, за да можем ние да боравим с нея много по-отговорно и да избягваме грешните решения.

За съжаление обаче и до ден днешен ми се къса сърцето, когато се опитвам да разясня тези концепти и да предпазя хората от това да правят грешните финансови решения под влиянието на емоционални фактори или моментни състояния на пазара и икономиката. Аз винаги казвам на моите клиенти, че ние, българите, и останалите източноевропейци като група сме начинаещи инвеститори и има още много да учим за капиталовите пазари, за да можем да вземаме по-често правилните решения.

Разбира се, че има хора между нас, които са много по-информирани от други, но масата от хора е в неведение, когато става въпрос за инвестиране. Това е разбираемо, защото тук системата е различна от това, което сме свикнали да наблюдаваме в България, но не е толкова страшна, колкото понякога изглежда. Затова днес ще се опитам да ви запозная с най-често срещаните грешки, които наблюдавам, че повечето от хората правят, когато инвестират в дългосрочен план.

ГРЕШКА №1: „Моята инвестиция в компания „Х" е много сигурна и знам, че тя ще ми донесе големи печалби."

ГРЕШНА НАГЛАСА: „Ако една дадена компания е на гребена на вълната и се справя чудесно в момента, със сигурност бих получил големи печалби, инвестирайки в нея."

ПРАВИЛНО ОБЯСНЕНИЕ: Истината тук е, че никоя инвестиция не е напълно сигурна и може да претърпи неочаквани промени с времето. Затова я наричаме инвестиция, а не спестовен акаунт или гарантиран влог.

Проблемът обаче идва, когато не разчетем потенциалния риск адекватно и дори често не сме напълно запознати с това къде и в какво точно инвестираме. Особено когато става дума за една-единствена компания и сме готови да вложим парите си там на база информацията, която следим по новините, интернет, и личните ни симпатии към тази компания. Много често начинаещите инвеститори като повечето от нас се подават на тези фактори и наистина губят пари на пазара.

Проблемът е, че те не следват указанията на своя съветник, а правят солови изпълнения, следвайки „експертните съвети" на техни и приятели, които много често нямат достъп до извора. За моя радост повечето от моите клиенти следват моите инструкции и рядко инвестират в една самостоятелна компания, особено когато става дума за пенсионния им акаунт. Стратегията, която е правилна и ще ви спести много главоболия и нерви, е да се инвестира в много различни компании от различни отрасли за дългосрочен период от време и тук вече говорим за взаимен фонд (mutual fund).

По този начин намаляваме потенциалния риск, което намалява и амплитудата на инвестицията и следователно сигурността в дългосрочен план се увеличава. Един по-опитен инвеститор, каквито са някои от моите клиенти след почти 10 години работа с тях, биха казали така: „Аз харесвам тази компания „Х" и бих искал да инвестирам в нея, но не бих сложил повече от 5% от парите си там, а бих ги разпределил във фонд, който включва и други компании в различни отрасли на икономиката."

ГРЕШКА № 2: Никога не бих инвестирал в пазара, защото там нищо не е сигурно и сега е много надолу!

ГРЕШНА НАГЛАСА: Не е добра идея да инвестираш в нещо, на което цената пада в момента.

ПРАВИЛНО ОБЯСНЕНИЕ: Ако имате правилния финансов съветник и той е разгледал обстойно фондовете, в които мислите потенциално да инвестирате, той може да ви каже дали това е удобен момент в зависимост от инструментите и компаниите, включени в тези фондове.

Много често, когато пазарът пада, е само признак на краткосрочно колебание на дадени инвеститори. Други пък използват тези кратки амплитуди надолу, за да закупят акции и фондове на разпродажба, които са по принцип много качествени и след като временните колебания на пазара стихнат, те биха могли да направят много добра възвръщаемост за кратък период от време.

Винаги помнете това - само защото медиите всяват страх и някои инвеститори излизат от пазара в даден момент, не значи, че и ние трябва да направим същото. Точно обратното - когато пазарът пада, аз се стремя да търся добри места, за да инвестирам парите си и тези на моите клиенти, за да мога да намеря места, които дават добра стойност според цената на акция на даден фонд. Основното е да имаме фондове, които имат добра историческа последователност, и качествени компании или други финансови инструменти, заложени в тях. Един опитен инвеститор би казал следното: „Сега е моментът да влезна с допълнителни пари на пазара, докато цените падат, и да закупя възможно най-много качествени акции на компании и фондове. След няколко години, когато всичко се върне обратно на мястото си, това мое действие днес ще ми изплати много дивиденти и печалби в бъдеще. Нека тези, които се страхуват, продават, все пак без такива хора няма да имам възможност да печеля аз."

Продължава в следващия брой