Здравейте, Ангел! Бих искал да Ви попитам един въпрос относно моята пенсия в Америка и плановете ми да работя извън страната в следващите години.

Живея в Америка от 15 години и съм гражданин на тази държава с паспорт, придобит след зелена карта. В тези години съм плащал данъци, както си му е редът, и в момента на 51-годишна възраст ми показва, че бих получавал по $1,450 на месец при пълна пенсионна възраст за мен на 67.

Моите планове са да се върна да работя в Европа, в частност в България, за следващите няколко години, а може би дори и до пенсионна възраст. В същото време имам и събрани пари в частен пенсионен фонд чрез сегашния ми работодател тук и не знам, след като замина за България, какво да правя с тях - да ги изтегля или да ги оставя тук.

Въпросът ми също е - ако реша да работя извън Америка в следващите години, като гражданин на тази държава, трябва ли да плащам данъци на доходите си тук, независимо че са заработени в друга държава, и как това би се отразило на моята пенсия в Америка? Дали тя би се запазила такава, каквато ми се показва в момента, или би се вдигнала повече? Има ли вариант тя дори да падне по-надолу? Благодаря Ви предварително!

Здравейте и от мен. Много хубав и интересен въпрос, който би бил интересен за всички ни, защото по един или друг начин всеки от нас може да се окаже в подобна ситуация.

Сега нека поговорим първо за предполагаемите пари, които ще получите от пенсията Ви тук. Това, което виждате на компютъра от $1,450 на месец като пенсия при пълна пенсионна възраст, е базирано на досегашните Ви заработки за последните 15 години в Америка и също така на предполагаемия факт, че Вие ще продължите да вземате доходите, които сте вземали в последната обявена данъчна година и те няма да се променят в следващите 15 години.

Ако обявените Ви доходи в този период се покачат, с тях ще се покачи и пенсията Ви, но ако паднат надолу, с тях ще падне и Вашата бъдеща пенсия.

Но ето че Вие сте изправен пред дилемата дали да продължите да работите тук, или да си отидете в България за известно време и да работите там. Като човек, който има американски паспорт (като много от нас, които живеем от години в Америка), Вие не сте наясно как е правилно да обявявате данъци оттук нататък.

Отговорът е следният - независимо къде работите по света, в Америка или извън нейните предели, Вие сте задължен по закон да обявявате доходите си пред американската данъчна система като законен гражданин на тази държава всяка година. Тези доходи, които сте обявили, независимо къде са заработени, ще бъдат подложени на същите облекчения и данъчно облагане, ако биха били заработени тук в Америка. Все пак това е въпрос, който да дискутирате с Вашия данъчен експерт, но в общи линии нещата не се променят драстично от данъчна гледна точка, ако работите тук, в Америка, или извън страната.

Много от хората се плашат от двойно данъчно облагане в подобни ситуации, но това е част от отговорностите, които носим като поданици на тази държава. Чичо Сам не ни е удостоил с тази чест, за да може само да дава, а за да може и да взема каквото му се полага от всеки един от нас (дори и отгоре на полагащото му се, ако е възможно) и това е част от задълженията, които сме поели към него. За добро или за лошо, оставям на всеки един от Вас да прецени индивидуално сам за себе си.

От гледна точка на пенсията, ако по някаква причина Вие спрете да обявявате заработен доход тук в следващите години, очакваната пенсия ще намали стойността си, защото тя е базирана на постоянни заработки в годините напред на сумата, поне която сте заработили в последната година. Ако решите да промени тези заработки по някакъв начин, ще се промени и тази предполагаема сума за пенсия, защото тя не е фиксирана сума и търпи промени на базата на това, което ще показвате като доходи оттук нататък до годината, в която решите да се пенсионирате и да я получавате като месечен доход.

Във връзка с личния Ви пенсионен фонд, който сте натрупали през годините, е добре той да бъде прехвърлен в Traditional IRA, над който да имате пълен контрол и тези пари да се поставят в адекватните за Вашите цели взаимни фондове, с което бих се радвал да Ви помогна. По този начин, докато Вие работите извън Америка, тези събрани до момента пари ще продължат да получават дивиденти, капитални печалби и евентуални покачвания при промените на цените на акциите на пазара в оставащите 15+ години до Вашето пенсиониране.

Да ги изтеглите оттам би било най-лошото, което можете да направите в момента, защото преди 59 ½ годишна възраст ще платите данъци, базирани на доходите Ви за годината, в която ги изтеглите, и отгоре на това ще платите още 10% наказание, че ги теглите преди тази възраст, след като това е заложено като пенсионен акаунт.

Не на последно място, при едно изтегляне Вие губите възможност да продължите да получавате тези дивиденти, капитални печалби и потенциален растеж, което би могло да означава едно удвояване на сумата, която имате в момента в следващите 10-12 години дори без Вие самият да добавяте допълнителни средства към нея оттук нататък. Хубаво е да помислите за това, преди да предприемете каквито и да е мерки, свързани с тези пенсионни влогове.

Това е от мен за днес. Ако и Вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, Вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413, или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.