В днешно време, когато решим да инвестираме за бъдещето, било то за пенсиониране или за образование, често се сблъскваме с група от финансови продукти, наречена взаимни фондове (mutual funds). Изключително важно е да знаем основните отличителни белези на тези инструменти и как точно работят, за да можем да ги използваме възможно най-ефикасно.

Но първо какво означава понятието „взаимен фонд"? Взаимен фонд, или както е известен в Америка и по света „mutual fund", е финансов инструмент, който е съставен от няколко до стотици различни корпорации, които обикновено оперират в различни индустрии като част от американската и световната икономика. В същото време този фонд е съставен от няколко - стотици, хиляди или милиони инвеститори, които влагат свежи пари в този басейн от корпоративни акции и ценни книжа, като с това помагат на корпорациите, които са част от фонда, да увеличат своята продуктивност, размер и печалби. Като резултат от това тези корпорации изплащат част от печалбите си обратно на своите инвеститори под формата на дивиденти и растеж на стойността на акциите, закупени чрез взаимния фонд.

Това е изключително добра схема, която е печеливша за всички, които участват в нея - правителството, инвеститорите и корпорациите. Правителството е доволно, защото по този начин се стимулира икономическото развитие и растеж; инвеститорите - защото получават част от печалбите на корпорациите, в които са инвестирали своите пари; корпорациите са доволни, защото институционалните инвеститори, които най-често са инвестиционните компании, им осигуряват постоянен поток от пари, които могат да бъдат използвани за разработването на нови технологии или за откриването на повече работни места и дистрибуционни точки, които автоматично осигуряват по-добро позициониране в пазарната икономика, развитие и печалби.

Бъдещето на пенсионното осигуряване ще бъде дълбоко засегнато и укрепено от този вид инвестиции, които в момента са стълбът, на който се крепят почти всички видове пенсионноосигурителни и образователни програми. С течение на времето и с намаляването на парите във фонда на държавното пенсионно осигуряване (така нареченените Social Security Benefits, с които всички сме запознати днес) ще се увеличи влиянието на взаимните фондове в живота на всички нас и колкото по-бързо започнем да ги разбираме, толкова по-бързо и ефикасно ще се научим да се възползваме от тях, както в момента само около 5% от хората в Америка наистина имат ясна и реалистична представа от това.

Каква е разликата между взаимен фонд и Traditional/Roth IRA? Много често ми се случва хората, с които работя като клиенти, да ми задават този въпрос. От това, което разбирам, повечето хора си мислят, че взаимният фонд е друг вид спестовна програма и често ме питат дали там могат да правят повече пари, отколкото в един пенсионен фонд.

Истината е, че взаимният фонд е мястото, където парите се инвестират към пенсионния фонд и от подредбата и квалификациите на взаимните фондове в инвестиционния портфейл на пенсионната сметка се определя това колко възвръщаемост ще има в дадения Traditional/Roth IRA. Важно е да се отбележи, че пенсионната програма IRA, 401K, 403B е просто обвивка на дадените взаимни фондове и от тази обвивка зависи данъчната облагаемост, и следователно данъчните облекчения на евентуалните печалби от взаимните фондове, в които сме инвестирали.

Например, ако имаме Roth IRA и изчакаме до 59 и половина годишна възраст, ще можем да се възползваме от всичките пари, които са натрупани от главницата, която сме слагали през годините, и лихвата, която взаимните фондове са направили върху тази главница, без да плащаме абсолютно никакви данъци. Това важи само за хората над 59 и половина години, като се прави с цел стимулирането на личното пенсионно осигуряване и намаляването на зависимостта ни от социалното пенсионно осигуряване. Което пък, от друга страна, радва правителството, защото те не трябва да са еднолично отговорни за нашите спестявания за пенсиониране.

Продължава в следващия брой