Здравей, Ангел! Чета статиите ти от няколко години, но считах, че повечето от нещата, за които говориш в тях, не се отнасяха за мен, защото бях много млада и нямах сблъсък с много финансови решения и отговорности.

Нещата обаче се промениха - от няколко месеца съм щастливо омъжена и много ентусиазирана за промените в живота ми - намирането на жилище, съжителството с моя съпруг и създаването на поколение в бъдеще. Каквото и да правим обаче, всичко опира до пари и до финансовите ни възможности. Имам нужда от съвет на човек като теб, който е видял много и различни ситуации и би ми дал съвет от личен и професионален опит.

Трудно ми е да преценя дали да предложа на моя съпруг да си отворим една обща банкова сметка, в която и двамата да вкарваме парите си, или да продължаваме да делим сметките за наем, храна и всичко друго, както сме го правили досега? До момента и двамата сме били много независими и това е работило за нас, но сякаш искам да можем да вземаме финансови решения заедно и това би ни сплотило още повече.

В същия ред на мисли обаче аз съм по-дисциплинирана с парите си, докато той има по-лоши финансови навици и се страхувам дали това няма да стане повод за противоречия между нас. Какъв е твоят съвет за мен?

Честито и на двама ви за това, че сте решили да направите тази важна стъпка в живота и да започнете създаването на семейство, това е страхотно!

Преди да започнем обаче, отварям една огромна скоба и препоръчвам да пречупиш моя отговор през твоята собствена призма и да го съобразиш с характерите на двама ви. Хората са различни и не всяка ситуация би работила по един и същ начин при всеки един човек така, както при друг.

Като цяло аз лично вярвам и съм наблюдавал през годините, работейки с много семейства, че хората, които създават стабилни семейства, обикновено работят с парите си заедно и се държат отговорни един към друг с това как се харчат, спестяват и инвестират.

Аз съм привърженик на това, финансовите решения да се дискутират и да се вземат заедно от двамата съпрузи и следователно те да се учат от взаимните си грешки и да правят нещата правилно в бъдеще. Затова и препоръчвам да започнете да събирате парите си заедно, да направите бюджет и да си комуникирате по тези въпроси открито.

Това не означава да започнете да налагате вето един на друг за неща, които досега сте правили с приятели, и да броите всеки цент по цент, но трябва да разговаряте за нещата, които искате да постигнете като семейство, и за разходите, които ще имате по пътя към целите си. Изградете си приоритети и си ги припомняйте от време на време, ако някой "кривне от пътя" - не е лошо да му бъде напомнено за целите и да се върне в правия път.

Всичко опира до откритата комуникация, която за съжаление при нас, българите, е нещо все още ново и се адаптираме към него. Не виждам как, ако продължите да държите парите си поотделно, ще можете да израснете като семейство във финансово отношение и докога ще продължи тази автономност. Рано или късно ще трябва да вземете финансови решения заедно, особено когато се намесят децата в по-късен етап, така че аз препоръчвам да започнете още от сега и да можете малко по малко да израснете и в това отношение.

Това е много важна дискусия, която всяко едно семейство трябва да предприеме и да се стреми да подобрява с времето.

Все пак не е лошо всеки един от вас да има и така наречения фонд "и аз съм човек", чрез който можете да си събирате пари за лични нужди, без всеки да трябва да се съобразява с другия. Когато има отворена комуникация между вас и се доверявате един на друг, това няма да е толкова нужно, защото се предполага, че ще се окуражавате взаимно и ще се грижите за нуждите и желанията на другия, стига единият да не се възползва повече от това за сметка на другия.

Парите в едно семейство са важен елемент и тема на дискусия в днешно време - като здравето, бъдещето на децата, работата и целите за съвместното бъдеще, от които нито едно здраво функциониращо семейство не може да избяга. На тези неща трябва да се обръща сериозно внимание, за да се постигат желаните резултати.