Хурам Бут, Рашид Редуан, името на третия все още не бе оповестено до приключването на броя ни

Седем жертви, 48 ранени (от тях 21 са в тежко състояние), трима застреляни нападатели - това е черната статистика от терористичното нападение на мюсюлмански екстремисти в съботната вечер в центъра на Лондон. Това е третата атака за последните 3 месеца, извършена 2 седмици след бомбения атентат в Манчестър и едва 5 дни преди извънредните парламентарни избори във Великобритания този четвъртък. „Ислямска държава" вече пое отговорност, но полицията все още търси връзката между нападателите и терористичната организация, както и дали са част от мрежа. Премиерът Тереза Мей заяви, че това е нова вълна, в която терористи имитират терористи от предишни атаки.

Всичко започва в 21:58 ч. местно време, когато бял микробус, нает скоро от нападателите, преминава с висока скорост по Лондонския мост от север на юг, мачкайки по пътя си пешеходци. След това микробусът се блъсва близо до моста, от него изскачат тримата терористи и започват да нападат с ножове хората в района на „Бороу маркет", пълен в почивната вечер с хора по заведенията и с туристи. Те ги секат с ножове, крещейки: „Това ви е от Аллах!"

Полицията получава сигнал за инцидента на моста в 22:08 ч., патрулите пристигат бързо и 16 минути след началото на атаката нападателите са застреляни. Тримата носят имитации на жилетки с експлозиви на атентатори самоубийци, вероятно за да намалят вероятността някой бързо да ги спре, докато сеят смърт по улицата и заведенията.

По официални данни 8 полицаи са изстреляли 50 куршума, за да спрат атентаторите - необичайно за Великобритания количество муниции, особено предвид това, че наоколо е пълно с бягащи цивилни. Един от цивилните е ранен от куршум в главата, но без опасност за живота.

90 минути след атаката полицията я обявява за терористичен инцидент.

Обширен район около моста и „Бороу маркет" е обкръжен с кордон, на местните бе наредено да не напускат жилищата си, туристи бяха допуснати да се върнат в хостели и хотели чак в неделя около обед, метростанцията отвори в понеделник сутринта.

Полицията арестува в неделя 12 души в Източен Лондон, сред тях и 4 жени, но всички бързо бяха освободени. Антитерористичните сили смятат, че няма други атентатори освен тримата застреляни, но продължава проверката дали те са били част от по-широка мрежа и планиране. Тереза Мей заяви, че няма пряка връзка между експлозията в Манчестър и нападението на Уестминстърския мост през март, когато загинаха общо 27 души.

Очакват се подробности за самоличността на жертвите. До редакционното приключване на броя роднини обявиха името на канадката Кристин Арчибалд, а външният министър на Франция потвърди, че сред убитите има негов сънародник, 7 французи са ранени, четирима от тях са в критично състояние, един французин още се издирва. Поне един австралиец е ранен и има съобщения за втори пострадал. Новозеландец е с тежки наранявания.

Центърът за анализ на тероризма към МИ-5 реши да не повишава нивото на терористична заплаха до максималното заради преценка, че няма терористи, които да са издирвани заради нападенията. Великобритания почете жертвите и пострадалите с едноминутно мълчание във вторник, 6 юни, в 11 часа сутринта. Знамената останаха спуснати наполовина до вторник вечерта.

Кои са нападателите?

Хурам Шазад Бут, на 27 години. Той е работел в публичния транспорт на столицата, женен е, с деца, от няколко години е живял в Баркинг, Източен Лондон. Бут е от пакистански произход и преди време е бил герой в документален филм на Канал 4 за ислямски екстремисти с връзки с вкарания в затвора проповедник Анджем Чудари. Той е бил известен на службите за сигурност, но те не са разполагали с информация за подготвяно нападение или атентат с негово участие.

Рашид Редуан на 30 години. Знаят го още още като Рашид Елхдар. Не е известен на полицията с някаква незаконна дейност. Редуан е твърдял различни неща за произхода си, включително, че е мароканец и либиец.

Самоличността на третия все още се идентифицираше до редакционното приключване на броя. Ирландският премиер Енда Кени заяви, че единият от тримата е живял известно време в страната, но не е привлякъл вниманието на службите. Името му не бе съобщено, но държавната телевизия цитира полицейски източници, според които става дума за марокански гражданин на около 20-30 години, живял в Ирландия със съпругата си. Тя вече е арестувана от британската полиция.

Медиите в страната пишат, че съпругата му е с право да пребивава в Шотландия, а мароканецът се е възползвал от ирландска работна виза, за да се събере със семейството си.