Протестите в България продължават повече от два месеца. Имигранти по целия свят не спират с подкрепата си, като излизат всяка седмица по улиците в големите градове в САЩ.

Българите в Бостън се включиха няколко седмици по-късно в #ДАНСwithmeGlobal, но бързо наваксват. Те се обръщат директно към американското правителство с молба за дипломатическа изолация на кабинета "Орешарски".

Вече седмица изпращат писма до четири американски институции - офиса на вицепрезидента Джо Байдън, Комитета по външните работи към Сената, Държавния департамент и Конгреса. Само за два дни над 30 души, и то само от Бостън, потвърдиха, че са пуснали писма. Целта на сънародниците ни е да поставят правителството на Пламен Орешарски в засада.

Николай Маринов е професор в Yale по "Международни отношения". Той е и автор на текста на писмата. "Дипломатите имат много начини да покажат на едно правителство и на неговия ръководител, че въпросното лице не е желано в техните кръгове", заяви Маринов.

Две седмици българите в Бостън работят по съставянето на послание до американските политици с цел да развалят имиджа на управляващите в България. "Това означава, че това правителство, където и да отиде в чужбина на посещения, на преговори, на всякакви видове срещи, да не получава топъл прием", заяви Вера Йорданова, която е един от организаторите на инициативата.

Писмата започват така: "Вече месеци хиляди хора протестират  в България, искайки оставката на правителството - коалиция от нереформирани бивши комунисти."

Надеждата е тази стъпка да помогне на общото усилие за сваляне на правителството, твърди проф. Маринов. "Да се създаде дори минимален дискомфорт в това правителство", добави Йорданова.

Имигрантите искат вицепрезидентът Джо Байдън и всички конгресмени да разпознаят правителството като това, което всъщност е: "Заговорници в брак на удобство между реликви от комунистическото минало и лидери на организираната престъпност."

"Идеята е да се информират тези други правителства и да се каже: „Вижте, това дърпа нещата назад за всички, не само за България", заяви Йорданова.

Изпращането на писмата е изцяло инициатива на българите в САЩ. Проф. Маринов очаква много скоро и българи в други държави да се включат. "Следващата ми стъпка на мен лично е да се заема с писма до всички европейски институции."

Организаторите признават, че не се надяват на светкавичен отговор, но искат цяла България да види, че имигранти или не, те се борят заедно с всички в Родината. "Ние сме част от света и искаме да вървим напред със света, а не да дърпаме назад", каза Йорданова.

Писма са изпратени от Ню Йорк, Лос Анджелис, Сан Франциско и др. Във фейсбук хора постоянно качват свои снимки с писмата пред пощенската кутия.

Междувременно демонстрациите продължават на обичайните места в САЩ и Канада. Бостън обаче си взема почивка и отново ще излезе на протест, когато депутатите в България се върнат в парламента на 5 септември.