Сн.: Зеноп Поманкян

от Ню Йорк

Американските визи за българи са тема номер едно на всички срещи, които външният ни министър Кристиан Вигенин провежда в Ню Йорк през тази седмица. Заедно с президента Росен Плевнелиев двамата са начело на българската делегация, която участва в годишната сесия на Общото събрание на ООН. "Буквално на всички срещи поставям въпроса за визите - каза министър Вигенин. - И съм умерен оптимист, че това ще се случи." Въпросът с визите беше и най-често задаваният от българите, които дойдоха да се видят с двамата политици в българското конслуство в Ню Йорк в неделя вечерта.

Според Кристиан Вигенин има сериозна подкрепа това да се случи както от партньори на България във Вашингтон , така и заради натиск от Европейския съюз. "Възможно е да бъде прието законодателство, което да вдигне прага на отказите, който беше свален много ниско досега, да бъде вдигнат по-високо, за да може няколко членки на ЕС освен България да отговорят на този тип изисквания."

В момента, за да отпаднат визите, американското посолство в София трябва да отказва на по-малко от 3 процента на искащите визи.

След промяната този процент би бил 10 и България по-лесно би отговаряла на това условие.

За да отговорим на това изискване обаче, е нужна информационна кампания, за да е ясно предварително кой има шанс за виза и кой не. "Защото много често този висок процент на откази се дължи на това, че много хора от България кандидатстват за визи, въпреки че ако познават правилата, те биха знаели, че няма да получат такава. Т.е. тук от страна на американското посолство и от нас трябва да разясним по-добре какви са условията все пак."

Според министър Вигенин в държавния департамент вече са подготвили такава промяна в закона, който да увеличи процента на откази.

Само преди две седмици Европейският съюз одобри резолюция за реципрочност по отношение на визите с Америка и Канада, което ще рече, че двете страни трябва да махнат визите си за всички държави на Съюза, или той ще въведе визи за тях. Такива резолюции е имало и преди, но сега натискът върху Съединените щати да реши проблема за държави като България,
Чехия, Полша и Румъния е по-силен отпреди.