Първото в историята на България правителство, което ще има ротиращи се премиери и първото, реализирано с втория мандат, вече е факт. Във вторник, с гласовете на ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната – Демократична България“ и Делян Пеевски и Мустафа Карадайъ от ДПС беше одобрен кабинетът на акад. Николай Денков, който ще управлява страната в следващите 9 месеца, след което ще бъде заменен от Мария Габриел.

Против гласуваха Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, 37 от „Възраждане“, 19 от БСП и 11 от ИТН и един независим – Радостин Василев, който напусна ПП-ДБ. Нямаше въздържали се. Повечето депутати от ДПС не участваха в гласуването.

Кабинетът беше избран след преговори, които продължиха над два месеца след петите поред парламентарни избори на 2 април. Първата политическа сила на изборите беше ГЕРБ, но тя не успя да събере подкрепа за формиране на кабинет.

„Днес академик Денков и Мария Габриел ми вдъхват доверие, че съединението е възможно, когато най-талантливите започнат да работят заедно, за да изведат България напред“, каза във вторник съпредседателят на ПП Кирил Петков, който представи кандидатурите на Денков и Габриел.

Като най-спешен приоритет на кабинета Денков посочи приемането на бюджет с дефицит до 3% със запазване на социалните плащания и без увеличаване на данъците. Сред останалите важни задачи пред правителството ще бъдат още: приемане на България в Шенген още тази година; приемане на България в еврозоната на 1 януари 2025 г.; ускоряване на работата по Плана за възстановяване; балансирано развитие на икономиката с фокус върху образованието и иновациите; приоритетно подпомагане на земеделците чрез субсидии, но и контрол върху изразходването им; конституционна реформа на Прокуратурата и Висшия съдебен съвет.

„Уверявам ви, че детската ми мечта не е била да съм премиер на държава в тежка политическа и икономическа криза“, каза Денков. „Ако приоритетите не бъдат реализирани, или тръгнат в грешна посока – ще си подам оставката“, обеща той.

С гласуването на новия кабинет беше сложен край на управлението на служебното правителство на президента Румен Радев, оглавявано от Гълъб Донев, който се превърна в най-дълго управлявалият служебен премиер в историята на България. 


Радев е създал пет служебни кабинета за изминалите пет години, от които четири само в последната година и половина. Първото служебно правителство на Радев беше с премиер Огнян Герджиков – през 2017 г. През май 2021 г. втория служебен кабинет на Радев оглави Стефан Янев. Той беше служебен премиер и още един път – до 13 декември 2021 г., а след това постът беше наследен двукратно от Гълъб Донев.

И ако правителството на проф. Герджиков се съсредоточи основно в организацията на изборите и българското председателство на ЕС, то следващите три служебни правителства се съсредоточиха върху това да вадят на бял свят схеми, сделки, нарушения и щети, наследени и неосветени, коментира „Дневник“. Това искаше от тях президентът и те го правеха – Стефан Янев бореше наследството на Бойко Борисов, но и пандемията от коронавирус, Гълъб Донев – това на Кирил Петков, но и рисковете от войната в Украйна.


Според Конституцията основната задача на служебните кабинети е организацията на избори. 

Донев обаче отчете икономически постижения, като спад в инфлацията с 4,7% за полугодието от септември до март, както и ръст в икономиката и подобряване на енергийната сигурност на страната. 

„Да се хвалиш, че си обуздал цените – при двуцифрена инфлация, е озадачаващо (меко казано)“, коментира Юлиана Бончева във в-к „Сега“.

Тя посочва, че лекото свиване на инфлацията в България се дължи на външни причини – на международните пазари, където котировките на горивата вървят надолу.  

Друго постижение, с което се похвали Донев, беше и борбата с престъпността и битката за пътна безопасност. 

„По-добре бе изобщо да не докосва толкова болезнени въпроси – точно в седмици и месеци, в които престъпният свят буквално се гаври със законите и правосъдието, а Темида се тресе от войни и компромати. Разбрахме например, че легендарният „Пепи Еврото“ скоропостижно е заминал за Дубай, точно преди да бъде арестуван. Преди дни смъртта на Ангел Христов от дуета „Братя Галеви“ удари звучен шамар на претенциите ни за Шенген – като издаде, че преминаването на българската граница не е никакъв проблем дори за много известни персони, обявени за международно издирване от Интерпол“, коментира още изданието.