Върховният съд на САЩ отсъди в полза на студентите атлети в спора им с Националната колежанска атлетическа асоциация (NCAA), която искаше да постави таван на свързаните с образованието облаги за учащите се спортисти, състезаващи се за своите учебни заведения.

Съдът единодушно реши, че такива ограничения не може да се налагат. Според сегашните правила на NCAA на студентите не можеше да се плаща за спортните им изяви, а размерът на стипендиите трябваше да е ограничен до нужния за издръжка.

NCAA се обосноваваше, че тези правила са нужни, за да се разграничава аматьорският спорт от професионалния. Колежанският спорт генерира приход от 18,9 милиарда долара през 2019 година, по данни на асоциацията, но спортистите не получаваха заплащане.

Тази организация е най-главният управленски орган в колежанския спорт в САЩ. Тя организира 90 шампионата в 24 вида спорт, в които участват над 57 000 души годишно.

Активните спортисти и ветераните в колежанския спорт, които подадоха иска, пледираха, че ограниченията в компенсациите прерастват в нелегитимно възпрепятстване на търговски дейност.

Върховният съд се съгласи, че възпрепятстването на некешовите бонуси за студентите, като компютри, музикални инструменти, академични награди и вътрешни поощрения , нарушават федералния закон който е част от антимонополното законодателство.Студентите, подали иска, бяха от най-елитните тимове по баскетбол и американски футбол - спортовете, които докарват най-големи приходи в NCAA.Съдебното решение потвърди друго такова в същия дух от федерален съд, което бе подкрепено в писмен вид и от администрацията на Байдън.