Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предал по време на срещата си на 10 май с руския външен министър Сергей Лавров класифицирана информация за "Ислямска държава", която американците са получили от партньор с изрично условие да не се споделя с Москва.

Освен това данните, предадени на САЩ съгласно споразумение за обмяна на разузнавателна информация, са били толкова поверителни, че са били държани в тайна от съюзници и са били известни на тесен кръг хора в администрацията във Вашингтон.

Става дума за детайли относно терористичната заплаха, която свързва ислямистката мрежа с допускането на лаптопи на борда на пътнически самолети.

Това твърди в."Вашингнот пост" като се позовава на настоящи и бивши служители на американската администрация. Малко по-късно и "Ню Йорк таймс" разпространи част от същите данни. От Белия дом отрекоха твърденията на уважаваните вестници. Президентът не е споделял с руснаците методи и начини на събиране на класфицираната информация, твърдят от екипа на Тръмп.

Публикацията излиза ден преди срещата в сряда между САЩ и Европейския съюз относно планове на Вашингтон да разшири върху европейски авиокомпании забраната да се допускат в салоните на самолетите лични електронни устройства, по-големи от смартфон.

Източниците твърдят, че споделянето ѝ с Лавров и присъствалият посланик Сергей Кисляк обърква работата с изключително важен разузнавателене източник за "Ислямска държава" и поставя под риск готовността на други партньори да споделят със САЩ.

След срещата на Тръмп високопоставени служители на Белия дом за борба с тероризма веднага са започнали опити да ограничат щетите като са провели разговори с ЦРУ и Агенцията за национална сигурност. Проблемната част от разговора е била спестена дори в документацията за вътрешно ползване и пълната стенограма е достъпна само на малък кръг получатели.

По време на разговорите президентът се отклонил от предварително уговорените параметри и започнал да описва подробности от строго секретната информация. Но "Вашингтон пост" разяснява, че макар обсъждането на подобни въпроси със страна, смятана за враждебно настроена към САЩ, да е незаконно, в същото време президентът има правомощия да разсекрети информация и така да не наруши закона.Съветникът по националната сигурност Хърбърт Макмастър, който е присъствал на разговора, казва, че "в нито един момент не са обсъждани източници или методи на нашето разузнаване, нито военни операции, за които да не се известно на аудиторията". Същото повтори в изявление и държавният секретар Рекс Тилърсън, цитиран от Си Ен Ен.

Но източниик на "Вашингнон пост", запознат със съдържанието на срещата, настоява, че начинът, по който е говорил Тръмп, е бил "шокиращо" подсказване на начините, по които САЩ получават информация какво става с плановете на "Ислямска държава" и че поведението му е "безотговорно". Докато е обяснявал на Лавров за заплахата, президентът е споменал и града, в който източникът на САЩ се е сдобил с данните.

"Вашингтон пост" също разполага с повечето подробности за плановете, включително името на града, но не ги публикува по настояване на администрацията. С подсказаното руснаците лесно могат да идентифицират американския съюзник и да опитат да го изолират, защото той може да бъде използван от Вашингтон и за събиране на данни за руското военно присъствие в Сирия.