Напрежението между САЩ и Северна Корея ескалира във вторник, след като Доналд Тръмп заплаши комунистическата държава с невиждани от света "огън и ярост", ако продължат с ядрените си заплахи. Думите на Тръмп излизат от десетилетия традиция, в която американските президенти издават строги, но неясни заплахи към режима в Пхенян и събудиха страховете за ядрен конфликт.

Най-добре за Северна Корея е да спре да отправя повече заплахи към САЩ, защото „те ще бъдат посрещнати с огън и ярост, каквито светът никога не е виждал", заплаши американският президент Доналд Тръмп по време на импровизиран брифинг на неговото частно голф игрище в щата Ню Джърси, където прекарва отпуска си. „Неговите (на Ким Чен Ун - б.р.) заплахи излизат извън нормалните рамки и - както вече съм казвал - те ще бъдат посрещнати с огън и ярост, или иначе казано, със сила, каквито този свят още никога не е виждал", обясни Тръмп.

По-рано вестник „Вашингтон пост" съобщи, позовавайки се на доклад на разузнавателните служби, че КНДР е успяла да произведе ядрени бойни глави, които могат да бъдат поставени на разработените от Пхенян ракети.

По данни на разузнавателните среди това е поредната крачка на Северна Корея към придобиването на статут на пълноценна ядрена държава. Според анализ, проведен през миналия месец от разузнавателното управление на Пентагона, към днешния ден Пхенян може да разполага с до 60 ядрени бойни заряда. Според независими експерти, цитирани от „Вашингтон пост", тази бройка може би е малко завишена.

В отговор на думите на Тръмп Северна Корея обяви, че обсъжда планове за удар срещу американската тихоокеанска територия Гуам, където САЩ имат военна база. 163,000 души живеят в Гуам. Планът ще бъде осъществен в момента, в който Ким Чен Ун вземе решение, съобщи говорител на Корейската народна армия, цитиран от агенция Ройтерс. Губернаторът на Гуам Еди Калво заяви, че островът е готов за „всяка възможност". Пхенян обвини Вашингтон в подготовката на „превантивна война".

Напрежението ескалира през последните дни, след като в събота ООН наложи нови санкции на КНДР в отговор на извършените от Пхенян нови ракетни изпитания.

Резолюцията предвижда забрана на износа от КНДР на въглища, желязо, желязна руда, олово, оловна руда и морски продукти. Това може да доведе до съкращаване с една трета на годишния износ на Пхенян, който сега възлиза на 3 млрд. долара.

Вербалният сблъсък между Тръмп и Чен Ун веднага разтърси финансовите пазари и накара политици и анализатори да призоват САЩ да се въздържат от реторични спорове.

Американският сенатор републиканец Джон Маккейн коментира, че президентът Доналд Тръмп не трябва да отправя заплахи към Пхенян, които не би могъл да изпълни на практика.

„Не съм съгласен с изказванията на президента, защото трябва да си уверен, че можеш да изпълниш това, което казваш, посочи Маккейн, коментирайки вчерашните изявления на Тръмп, че може да отговори „с огън и ярост" на заплахите от страна на Пхенян. Най-видните лидери, с които съм се срещал, не са прибягвали до такива заплахи, докато не са били готови да действат, а аз не съм уверен, че Тръмп е готов да действа."

На въпрос следва ли според него думите на Тръмп да се разбират като израз на готовност да се нанесе ядрен удар по Северна Корея, сенаторът отговори: „Аз не разбирам това, което той казва, и вече отдавна съм се отказал от опитите да проумявам неговите изказвания."

Друг сенатор, демократката Даян Фейнстийн, също взе повод от последните остри думи на президента и призова САЩ незабавно да пристъпят към преговори със Северна Корея на високо равнище и без предварителни условия, защото политиката на изолиране на Пхенян не е дала резултат.

„Изолирането на севернокорейците не ги застави да се откажат от стремежа си да се сдобият с ядрено оръжие. И президентът Тръмп със своите високопарни изказвания не спомага за излизането от тази ситуация", отбеляза тя. Според нея „няма никакви съмнения", че експерти на КНДР сега търсят начин да монтират ядрена бойна глава на междуконтинентална балистична ракета, способна да достигне САЩ. „Дипломацията е единственият път напред", подчерта сенаторката.