сн. „Биволъ“

Преди 20-ина години най-успешният бизнес тарикатлък бе да регистрираш фирма, да й натрупаш дългове, а после да продадеш само дълговете на някой безработен чичко от село, който дори не разбира под какво се подписва. Така се родиха легендарни „бизнесмени", най-забавен от които бе овчар от село Ресен. Той и хабер си нямаше, че на негово име се водят купища фирми, търгуващи с горива, натрупали баснословни дългове. Този овчар, разбира се, не върна нищо, защото притежаваше кажи-речи само една колиба.

Днес вече овчар от Ресен не върши работа. Затова тарикатите от големия бизнес са измислили нов номер - „чуждестранен инвеститор". Разни кипърски офшорки купуват имоти, развиват големи фирми и всичко се таксува като чужда инвестиция. Сайтът „Биволъ" обаче успя да разкрие, че в голяма част от случаите тези кипърски офшорки вонят.

„Попроверил съм кой кой е" - така каза премиерът Борисов, след като обяви прекратяването на обществената поръчка за магистрала „Хемус". Внезапният му ход беше мотивиран с „витаещи съмнения", че зад фирмите, спечелили поръчката за 1 млрд. лв., стоят олигарси. Става дума за фирмите „Джи Пи груп", свързвана в медийни публикации с шефа на „ЛУКойл" Валентин Златев и „ПСТ-Груп", за която се твърди, че е свързана с Делян Пеевски. Едноличен собственик на „ПСТ груп" (в миналото „ПСТ холдинг") АД е кипърската офшорка „Колвик сървисиз". Според „Биволъ" зад „Колвик..." се крие лицето Ники Тенекедзи, а той я купува от Георгиус Георгиу. Излиза, че два от най-горещите казуси от последните седмици - спрените обществени поръчки за „Хемус" и ски зоната в Банско, са тясно свързани.

Ники Тенекедзи придобива „Колвик..." на 7 февруари 2014 г., като купува всичките 1,000 дяла от „Формал номинийс" на Георгиу, който по документи е собственик на огромен бизнес в България и също така дължи на Първа инвестиционна банка (ПИБ) над 1.2 млрд. лева. След това на 26 март 2014 г. Тенекедзи придобива в България дяловете на „ПСТ груп", „Пътстройинженеринг", „Пътинженеринг-М", „ПСТ лизинг" и „Тракия билд". Тези дружества са взели от ПИБ заеми за общо 135 млн. лв., като най-крупен длъжник е „ПСТ груп", което има заем от 2013 г. за 50 млн. лв.

Новият собственик на „ПСТ груп" явно вдъхва голямо доверие на банката кредитор, защото на 23 май 2014 г. тя отпуска на „ПСТ..." още 5 млн. лв. с анекс към договора от 2014 г. Това доверие се оправдава и с резкия прираст на спечелените обществени поръчки от „ПСТ груп" спрямо 2013 г.: 89 млн. за 2014 г. и 44 млн. за 2015 г. спрямо 26 милиона за 2013 г.

В доброто старо време на правителството „Борисов 1" „ПСТ груп" принадлежеше на Васил Божков-Черепа. А времената бяха добри, защото през 2010, 2011 и 2012 г. договорите за обществени поръчки с тази фирма се измерваха със стотици, а не с десетки милиони левове. Въпреки тези огромни обороти Черепа натрупа внушителни дългове към ПИБ и сдаде бизнеса си на банката, която прекредитира същевременно бизнеса на Делян Пеевски след развода с Цветан Василев.

Последователността на придобиването на „ПСТ груп" от „Колвик" и резкият ръст на обществените поръчки за фирмата през 2014 г. съвпадат с периода на задкулисния конфликт между Василев и Пеевски, който започна в началото на 2014 г. и приключи през юни м.г.

Oсвен че премества кредитите на фирмите си в тази банка, Пеевски поема и строителния бизнес на Черепа, като прикритието на собствеността е осигурено от Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев чрез кантората на Георгиусите в Кипър. Продължението е известно. След като си подсигурява нов финансов гръбнак в ПИБ, Пеевски консумира развода си с КТБ през юни 2014 г., а данъкоплатците плащат сметката от 3 млрд. лева. Отделно от това новата „банка на Пеевски" беше спасена с 1.2 млрд. лева държавна помощ и беше опънат прокурорски чадър за осъществяваните със съдействието на банката престъпни действия, включително кражба на еврофондове.

И сега следва най-интересното - кой е Георгиус Георгиу? Представител на „Биволъ" посети предградие в Никозия, където в скромен блок на сутерена живее Георгиус Георгиу. Мъжът, който отваря по бели боксерки и бяла тениска с дупка на корема, обрасъл с тридневна брада, е най-големият чуждестранен инвеститор в българската икономика. Активите на фирмите, които той притежава, са за над 800 млн. лева. Той владее остатъците от „Кремиковци", на ОЦК-Кърджали, знакови фирми като „Витоша ски" и „Юлен" АД, строителен, транспортен и туристически бизнес в България. Дори таксиметровата компания „ОК супертранс" - най-голямата в София. Георгиус обаче е и най-големият длъжник. Всичко, което е придобил, е взето с кредити от Първа инвестиционна банка.

„Не разбирам за какво говорите" - отговаря той като латерна на завален английски на всички въпроси на „Биволъ". Питат го той ли е взел кредитите, как мисли да ги връща и познава ли собствениците на банката Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. По документи те би трябвало да се познават, защото преди две години именно Георгиус продава на Цеко и Ивайло фирмата, която държи 6.7% от капитала на ПИБ, или около 40 млн. лв. Освен това Георгиус Георгиу е управител на дружеството „Фрамас", което е директна собственост на ПИБ. „Не разбирам за какво говорите" - настоява той.

Човекът вероятно наистина не разбира. Подписал е едни книжа. Получил си е за „услугата" съответния хонорар. Името му циркулира из всички сделки за много пари в цяла България и в книжата за огромни дългове. А той си живее в скромна двуетажна къща в Кипър. Георгиус е просто подставеното лице на собствениците на Първа инвестиционна банка Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. Тези разкрития на „Биволъ" обаче въобще не притесняват БНБ, Комисията за финансов надзор и прокуратурата в България.