Законни ли са глобите за изтекъл международен паспорт, които консулствата в Северна Америка събират от името на Министерството на вътрешните работи? Това пита нашият читател Стефан Урумов от Чикаго, който наскоро е трябвало да плати 55 долара глоба за документа на неговия син Павел. "Трябваше да му извадим български паспорт, защото иска да кандидатства за висше образование в Холандия, обясни Стефан. - Когато се обадих в консулството, ми обясниха, че освен таксите трябва да платя и глоба."

Но когато споделил това с приятел, той му казал, че ако документът е изтекъл преди повече от една година и три месеца, не се дължи глоба. А паспортът на сина му Павел е изтекъл през 2011 г. Стефан Урумов решил да провери случая в интернет и дори говорил с познат адвокат в България.
Член 34 на Закона за административните нарушения и наказания  потвърждава думите на Урумов: "Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението..."

Друго потвърждение идва от съобщение на МВР-Хасково, че глобите за изтекъл паспорт са с давност от една година, цитирано от местен новинарски сайт. "Гражданите, чиито международни паспорти са изтекли преди повече от година, не подлежат на глоба. Това съобщиха от хасковската паспортна служба", пишат още през 2011 г. от haskovo.net.

Когато Урумов отива в генералното ни консулство в Чикаго, му казват, че ако иска да получи паспорт за сина си, ще трябва да плати глобата. Служителите тук не приели принтирания закон и статията. Урумов обаче казал, че ще си плати глобата, но ще подаде оплакване на сайта на външно министерство, което и направил същия ден.  

От генералното консулство в Чикаго прехвърлиха топката към МВР, които де факто издават българските документите за самоличност. „ГК-Чикаго и неговите служители не могат и не коментират законови разпоредби, а ги прилагат. ГК-Чикаго също няма компетенциите да коментира работата на други държавни институции", се казва в изявление до BG VOICE от генералния консул тук Симеон Стоилов.

В отговор на нашето запитване от МВР бяха категорични: "Вашият читател има право, глоба не се налага, ако паспортът е изтекъл преди повече от година и три месеца." От ведомството бяха изненадани, че консулските служби в САЩ налагат тази глоба за всички с изтекъл паспорт и казаха да търсим отговор на въпроса защо от Министерството на външните работи.

В имейл Даниел Данов от дирекция "Консулски отношения" потвърди закона и информацията на МВР, че ако паспортът се върне или се поднови след 15-ия месец, не се налага акт за административно наказание и глоба.

Все още очакваме коментар от МВнР защо въпреки тези разпоредби глобата се налага. До редакционното приключване на броя на BG VOICE отговор нямаше, но го очакваме скоро и ще го добавим в онлайн изданието ни.

Случаят на Стефан Урумов не е единичен. И преди е имало такива оплаквания в консулските служби, но без резултат. Объркването вероятно идва от противоречието между два закона - този за личните документи и този за административните наказания. В алинеята за глоби в нормативния акт за личните документи не пише, че глобата има давност от година след тримесечния срок, в който изтеклият паспорт трябва да се върне или поднови.

BG VOICE остава на ваша страна и ще продължи да следи този случай. Ако и вие сте платили неправомерна глоба, свържете се с нас на [email protected]