Г-н Карамаринов участва в работната група в Париж, която предложи как да се действа с постиженията в леката атлетика

Скандал или буря в чаша вода? Това е въпросът около съобщение на президента на Българската федерация по лека атлетика (БФЛА) Добромир Карамаринов в туитър по темата с анулирането на някои рекорди. „От името на 17 балкански атлетически асоциации напълно подкрепяме предложението за рекордите и вярваме, че това е жизненоважна стъпка към по-светло бъдеще", написа той в личния си профил. Мнозина разчетоха това като знак, че Карамаринов приема идеята да се анулират рекорди, сред които и този на Стефка Костадинова (209 см в скока на височина от световното в Рим през 1987 г.). Още повече че самата г-жа Костадинова за пореден път се изказа критично по темата.

„Аз съм скочила 209 см, Кайша Берквист от Швеция скочи 208 см, което е световен рекорд в зала. Защо това трябва да се забрави и анулира без причина? Ако се вземе подобно решение сега, какво гарантира, че след година-две някой няма да поиска пак „пренаписване" с нови мотиви. Нямам обяснение защо нещо се предлага отново само месец след като Международната федерация по лека атлетика (МФЛА) се произнесе категорично против", заяви г-жа Костадинова. Основните проблеми в случая са, че все още няма пълна яснота кои точно рекорди ще бъдат пренаписани, ако предложението бъде прието.

В четвъртък вечерта г-н Карамаринов сподели в профила си в туитър и мнението на британската бегачка в средните дистанции Лаура Мюир, която призовава „да бъде направено повече за защитаването на рекордите на чистите спортисти отпреди 2005 г.". След това телефонът на президента на БФЛА бе изключен.

През миналата седмица г-н Карамаринов участва в работната група към Европейската асоциация по лека атлетика, която анализира проблема. След заседанието в Париж президентът на организацията Свен Арне Хансен определи идеята за анулирането на постижения като „революционна". „Световните рекорди са безсмислени, ако хората не вярват в тях", каза той и посочи, че заради допинг скандалите доверието в постиженията е спаднало. Г-н Карамаринов беше посочен като важна фигура в работната група, „без чиято ценна помощ и съдействие изготвянето на доклада нямаше да е възможно". Темата остава обвита във въпроси, тъй като най-важният е кои рекорди да бъдат анулирани. И влиза ли този на Стефка Костадинова сред тях.

От Европейската атлетика са оформили предложения към МФЛА, които да бъдат обсъждани. На първо място стои изискването световен рекорд да бъде признат, ако е постигнат на официално международно състезание, където се спазват най-високите критерии за техническо оборудване. Състезателят трябва да е преминал определен брой допинг тестове в продължение на месец. Третото изискване е допинг пробата след постигането на рекорда да бъде съхранена за десет години, за да има възможност за повторни анализи.

„Може някой някога да ми отнеме рекорда, но това няма как да е чиновник от дадена асоциация", заяви Джонатан Едуардс, който вече 22 години държи световния рекорд в тройния скок с 18.29 м. Организаторите на по-малки турнири пък са недоволни от идеята за световни рекорди да се признават само постижения от големите турнири.