Бил де Бла

Кметът на Ню Йорк Бил де Блазио официално предложи въвеждане на данък за милионери с цел финансиране на модернизацията на градското метро и подпомагане на най-бедните потребители на подземната железница. Предстоят дебати по темата, а за да бъде приета, инициативата трябва да бъде одобрена от Сената на Ню Йорк.

Хората не искат тази лудост да продължава, заяви по повод състоянието на метрото Де Блазио. Според синдикалисти дори хора от поддръжката на подземната железница не могат да стигнат навреме на работа. През последните пет години броят на закъсненията се е утроил до 70,000 на месец, по много от линиите влаковете са претъпкани.

Според кмета новият данък за изход от положението ще засегне около 30,000 най-богати нюйоркчани - отделни лица с доходи над 500,000 долара и семейни двойки, печелещи повече от милион. Целта е да се съберат 700 милиона през 2018 г., а впоследствие сумата да достигне 800 милиона.

„Тези лица ще плащат допълнително 2,700 долара годишно, или седем долара на ден. За да получите представа - това е половин час престой на произволен градски паркинг в Манхатън. На тези хора няма да им липсват тези 7 долара дневно", коментира кметът. Мнозина обаче настръхнаха срещу идеята му и до приемането й предстоят още много дебати.

Част от парите - около 250 милиона, ще бъдат изразходвани за по-ниски цени на пътуванията на най-бедните нюйоркчани. „Това означава карти за транспорта на половин цена за 800,000 нюйоркчани, които са на или под линията на бедността. Близо една десета от населението на града ще ползва облекчения при пътуване с метро", разкрива още от сметките г-н Де Блазио. „Не завиждаме на ничий успех, но успехът, който много богати хора са постигнали, е благодарение на държавна политика и данъчна система, от която са се облагодетелствали", допълни той.

Метрото на Ню Йорк е под контрола на държавата, изтъкна кметът. Губернатор Куомо контролира държавната корпорация - оператор на местния градски транспорт. Той има право да го спре, без да пита кмета, както направи преди зимната буря през 2015 г. Според губернатора обаче градът трябва да дава повече собствени средства за поддръжка на метрото, което технически притежава.

Неотдавна държавната компания оператор излезе с план за стабилизиране на системата на стойност 836 милиона долара. Губернаторът предложи поделяне на разходите с града, но кметът отказа финансово участие.