Есента е сезонът, съпроводен от постоянни простудни заболявания. Често срещани са и острите респираторни заболявания. Причинителите на тези "есенни болести" са бактериите и вирусите. Много от тях обитават носоглътката и устната кухина и тяхното размножаване е свързано с отслабването на имунната система през есента. Затова задължително се нуждаем от есенна профилактика. Преди всичко избягвайте контактите с хора, които вече са настинали, съветват лекарите. Закривайте с кърпа устата и носа, а разболелият се вече е най-добре да седи у дома - за да се лекува и да не зарази околните. Ако някой от вашето семейство вече е настинал, изолирайте болния по възможност в друга стая. Редовно проветрявайте помещенията, в които се намирате. Ако в класа на детето ви вече има "подсмърчащи", по възможност го задръжте за няколко дни у дома. Не позволявайте на другите да кихат и кашлят в лицето ви! Ако не се чувствате добре, не отлагайте, а веднага започнете лечението! Това важи особено за антивирусните препарати, които действат ефективно само ако започнат да се прилагат незабавно при първите симптоми.

Важно е също да засилите имунната система. Лукът и чесънът могат да бъдат наречени „домашните лекари" с уникални бактерицидни свойства. Тези продукти не притежават никакви странични ефекти. Една-две скилидки дневно могат да заменят лекарствения препарат при първите усещания за настинка. Витаминният дефицит е свойствен на повечето хора през есента, затова утрото е добре да започва с чаша портокалов сок, сок от моркови или лимони. Специалистите препоръчват също парче зеле, ряпа или цвекло. Не забравяйте и за плодовете. Дневната норма се състои от 2 ябълки и 2 портокала (портокалите могат да се заменят с 2 лимона или грейпфрут).

Към профилактичните мерки се отнася и задължителното измиване на устата вечер - ако не с четка и паста за зъби, поне изплакване с концентриран разтвор на готварска сол. Тази процедура закалява лигавицата.

Здравето на имунната система зависи от това как се грижим за организма си целогодишно. Влияе се от това дали залагаме на разнообразен хранителен режим, или лишаваме тялото си от ценни витамини и минерали, а също и от това колко движение присъства във всекидневието. От съществено значение е и дали прилагаме своевременни мерки за превенция от настинка и грип, които включват качествена имунопрофилактика при деца и възрастни. За никого не е тайна, че когато имунитетът е отслабен, рискът от развитие на вирусно заболяване се увеличава драстично. Затова е необходимо да настроим имунитета на есенна вълна и да го подготвим за предстоящия есенно-зимен период.

Възползвайте се от разнообразието, което предлага есента. Здравословният добре балансиран хранителен режим, основан на прилично количество сезонни плодове и зеленчуци, означава да дадете на организма си това, от което се нуждае. Природата знае от какво имаме нужда и ни го предлага в подходящия момент. Летните плодове могат да бъдат заменени с ябълки и круши, а свежите салати - с топли такива с добавени варива или зърнени храни като ечемик, амарант, киноа или елда.

Имунната система разчита да й осигурите достатъчно количество вода, за да функционира правилно. По този начин се активира детоксикацията, с което си стимулират ензимите и други биологични агенти, които съдействат за извеждане на патогените от организма, както и за успешно възстановяване на увредените тъкани. Полифенолите, намиращи се в лимона, ябълковия оцет и в билковите чайове, подсилват имунната система и ефективно унищожават микробите в храносмилателния тракт. Препоръчва се добавянето на няколко капки оцет или лимонов сок към водата или консумацията на няколко чаши билков чай дневно. Не позволявайте лошото време и студът да възпрепятстват разходките навън. Инвестирайте в подходящо облекло и удобни топли обувки и прекарвайте повече време навън, защото стоенето в затворени помещения е една от най-големите предпоставки за разболяване.

Природните продукти са подходящо средство за качествена имунопрофилактика и повишаване на имунитета през есента. Ехинацея е една от най-често използваните билки поради благоприятното си въздействие върху функцията на дихателната система.